Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hry pro děti 0 - 3 měsíce

Tip pro Vás            

mluv_se_mnou.jpg

Ukázka z knihy a další informace 

 

Veselé balónky

vesele_balonky.jpg

A ještě video. K tomu asi není co dodat :-) 

 

Pozorování domácích prací a domácnosti

Umožněte miminku pozorovat, co děláte. Dejte ho do autosedačky a nastavte tak, aby vidělo jak vaříte, uklízíte, věšíte prádlo … U každé činnosti mu pak vyprávějte, co právě děláte. Pokud to bude možné, také mu vždy ukažte zblízka předmět, se kterým manipulujete – vařečku, hrnec,… Později si bude chtít tyto předměty i osahat, tak mu to umožněte. Obdobou je pozorování domácnosti - vemte si dítě do náručí a jděte s ním na obhlídku domácnosti - v obýváku mu ukažte televizi, skříň, křeslo, stůl, okno atd.  Než obejdete a pojmenujete všechny podstatné věci, které doma máte, možná vám i v náručí usne 

Je to ta nejjednodušší zábava, kterou vašemu miminku zajistíte. 

 

Prstíkování

Vaše ruka je velmi zábavná. Je roztřepená a umí dělat různé věci. Pro vaše miminko je velmi zábavné jakékoliv kroucení, hýbání a ohýbání vašich prstů. Je to zábavné tancování zábavných předmětů, které jsou pro miminko zatím ještě velmi neznámé (své ručičky si ještě nemělo příležitost poznat). U pohybů vašich prstů můžete i něco povídat nebo vydávat různé zvuky.Na kukandu

Nastavte se dítěti tak, aby vidělo na váš obličej. Pak si před obličej dejte plínku a pomalu z ní vykoukněte a zároveň řekněte „kuk“. Můžete měnit rychlost „kukandy“ nebo jí doprovodit ještě různými grimasami, abyste upoutali či udrželi pozornost vašeho děťátka.

Hra na kukandu vám pak vydrží ještě dalších pár měsíců.

 

Povídání si s tělíčkem

Hru můžete hrát buďto s oblečeným miminkem, nebo i například před koupáním, kdy je miminko vysvlečené. Můžete mluvit na jakoukoliv další část těla. Buďto popisujte co vidíte (tahle nožička má pět maličkých baculatých prstíčků, to je paleček, to ukazováček…) nebo jí říkat nějakou říkanku, například: „Do tohoto bříška dáme trochu mlíčka, pak nám ten náš kluk vyroste jak buk“. U povídání s tělíčkem nezapomeňte na hlazení vašeho miminka, které je velmi důležité pro tvorbu vztahu mezi vámi.

Jistě najdete spoustu legračních variant – jako například telefonování přes nožičku (do jedné nožičky mluvte a druhou poslouchejte). Zkuste přivázat nebo našít (ale bezpečně, aby nedošlo k uvolnění) na ponožku rolničku nebo nějakou lehkou hračku, která chrastí. Děťátko, které už začíná hýbat nožičkami, si začíná uvědomovat souvistlost - akce (pohyb nožičkou) - reakce (zvuk rolničky) … Takové rolničkové ponožky se i prodávají. Variací je zvuková hračka, kterou dáte k nožičkám - hračka vydá zvuk při každém kopnutí.  Zbloudilé světélko

Pokud bude v místnosti úplná tma (některé děti se úplné tmy bojí, tak alespoň přítmí), můžete zapnout baterku a svítit na strop či na zeď a dělat světýlkem různé obrazce (kruh, vlnku …). Také můžete světlo zhasnout a zase rozsvítit (ale to jen párkrát, aby z neustálé změny světla nebolely děťátko oči). Zábavné také je, když si baterkou posvítíte na ruku a se světlem hrajete hru prstíkování.

 

Veselé ponožky 

Vaše malé štěstíčko má neposedné ručičky a nožičky, které si dělají co chtějí. Zkuste na nožičky (ručičky) připevnit rolničky nebo maličké chrastící předměty (pozor na pečlivé upevnění, aby nespadly a dítě je nemohlo vdechnout!). Uvidíte, jak neposedné nožičky zabaví děťátko na chvíli za vás. 

 

Copak je to za hračku? 

Vaše děťátko je s přibývajícími týdny zvědavější, umožněte mu poznávat věci "na vlastní kůži". Podejte mu hračku nebo nějakou pěknou barevnou věc a nechte ho si na ní sáhnout a pořádně se s ní seznámit. Můžete použít jak hračky, tak i věci pro děťátko méně obvyklé - vařečku, barevný hrníček, studený hrnec (je dobré je seznamovat nejen s barvami, ale i s různými materiály - něco hřeje, něco studí, něco je jemné, jiné zase hrubé...). Při zkoumání hraček a věcí můžete už začít také s ukazováním, co všechno se s věcí dá dělat - hrnec se pěkně rozezní, když do něj bouchneme lžící, do průhledné sklenice můžeme uzavřít malý balónek a chrastit s ní atd. Představivosti se meze nekladou, uvidíte, jak si i vy vyhrajete 

 

Kdopak to je v tom zrcadle? 

Vezměte děťátko před velké zrcadlo, aby se vidělo pokud možno celé. Pak dělejte různé pohyby - mávejte rukama, kývejte a točte hlavou atd. Pak dělejte pohyby i s dítětem a seznamujte ho s jeho tělem. Ukažte mu na nosánek a dotkněte se ho a přitom řekněte: tady má Štěpánek nosánek, pak si ukažte na svůj a řekněte: tady má máma nosánek. Takto můžete pokračovat a seznámit ho s obličejem, ale i s ručičkami, nožičkami, kterými mu zároveň budete pohybovat, když se o nich zmíníte. 

Dítě si touto hrou lépe propojí vizuální stránku s hmatovou. 

 

Kouzelná pusa

Vezměte si vaše miminko na klín tak, aby dobře vidělo na vaše ústa. Pak  ho už jen nechte pozorovat, co vše ústa vykouzlí za zvuky. 

Pískejte, mlaskejte, kruťte jazykem, cvakejte zuby, foukejte, dělejte různé zvuky jako zvířata - koníček, pes, kočka, prasátko, kachna, ptáček, lev, koza, ovce. 

Prsty si přejíždějte rty a dělejte zvuk: brm brm brm - pak to můžete zkusit i u miminka - to bude jen mlaskat. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Super !!!!!!!!!!!!

(Kačka, 24. 8. 2016 7:54)

Super stránky, rady. Musím potvrdit, že to funguje. Díky za tyto stránky. Kačka

super :)

(Sylva, 29. 2. 2016 6:25)

mé měsíční holčičce se líbí,když sedím v houpacim křesle a zvednu ji nad sebe a kroužim s ni a povídáme u toho, že letí a kam letí :) hrozně jí to baví :)
jinak článek super :) hodně povídáme :)

Všem maminkám doporučuji přečíst .o))

(Bara, 17. 1. 2015 8:44)

Super nápady na príma hry s miminky!!!! Prospějete miminkám i samy sobě .o) den bude zábavnější a veselejší!

Re: Všem maminkám doporučuji přečíst .o))

(Jana, 20. 1. 2015 20:11)

Báro, moc děkuji za pochvalu a šíření mezi maminky :-) Budu také ráda za inspiraci od vás, maminky :-) Inspirace pomalu slábne :-)

 

 

1_Nakladatelství Portál