Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hry pro děti 1 - 1,5 roku

Tip pro Vás            

mluv_se_mnou.jpg 

Ukázka z knihy s více informací 

 

Neposlušné kachny

Tuto hru můžete hrát při večerním koupání. 

Potřebujete nejlépe 5 žlutých nafukovacích balónků a vodu ve vaně. Dítěti dáme do vaničky všechny nafouknuté balónky a řekneme mu, že jsou to kačátka, která si u něj budou ve vaničce plavat... Pak jej vyzveme, aby kačenky vyhazoval ven z vany, aby se proletěly. My je budeme chytat a se slovy "kšá kačenky, kšá zpátky do rybníčku" je budeme házet zpět. Tak začíná nekonečná zábava, kdo bude rychlejší a jestli budou dříve všechny kačenky v rybníku nebo venku. 

 

Nezbedná lahev - hra na kočku a myš

Tato hra je velmi jednoduchá. Stačí mít jen pet lahev a provázek. 

Konec provázku zasunete do lahve a zašroubujete víčko tak, aby provázek nevyklouznul. Pak druhý konec provázku natáhneme někam dál a vyzveme dítě, aby se pokusilo lahev chytit (nebo zašlápnout). Pokaždé, když se ji pokusí chytit, provázkem cukneme a lahev tak odskočí kousek dál.

Až dítě pozná zákonitost tahu a cuknutí, určitě bude chtít lahev také ovládat a mít srandu z toho, jak se snažíte chytit myš vy sami :-) Tak se nezapomeňte spravedlivě prostřídat. 

Pokud chcete, můžete lahev ještě pomalovat jako myš a dítě bude taková kočička, která bude myš lovit. 

 

Skrýš na těle

K této hře potřebujeme malého plyšáka, kterého ukryjeme pod naším oblečením, které máme na sobě. Dítě pak vyzveme, aby jej hledalo. 

Plyšáka můžeme zastrčit na "tajná místa" například pod límcem nebo do ponožky. 

 

Zvířecí dráha

kocka.jpg 

Zvířecí dráha bude procvičovat jak fyzickou zdatnost dítěte, tak i jeho vyjadřovací schopnosti. 

K dráze budete potřebovat jen obrázky různých zvířátek (vystřižené z časopisů nebo vytištěné z internetu). Tyto obrázky pak rozmístěte po podlaze a vyzvěte dítě, aby vždy skočilo na jedno zvířátko a pak udělalo zvuk, který zvíře vydává a ukázalo, jak se pohybuje. Nejlepší jsou tedy například pejsek, kočka, had, žába, ptáček, kachna, medvěd, ... 

A budete-li v koncích, můžete se inspirovat třebas zde  - zvuky 50ti druhů zvířat

 

Náramky z papíru

naramky_z_papiru--1-.jpg naramky_z_papiru--3-.jpg

Tato zábava je spíše pro rodiče, ale dítě si tady dokáže vytvořit skoro samo něco svého a být na to náležitě hrdý :-)  

Já jsem zkusila vyrobit dva druhy náramku - jeden z takového toho šustivého papíru, který se vkládá do bonboniér a druhý z obyčejného tvrdšího papíru. 

Pak už jen stačí nastříhat proužky tak akorát široké a dlouhé a nechat tvořit dítě svůj obrázek. Výhodou tohoto náramku je, že i když maluje jen čáry, na tomto dílku to vypadá báječně. 

Když už je domalováno, pak už jen stačí oba konce sešít sešívačkou a pak navléknout dítěti na ručičku.

S Kačenkou jsme dnes odpoledne takto vyrobily těchto 7 náramků, které vidíte na obrázku. Sotva jsem jeden docvakla, zaznělo její "eťě" a bylo jasné, že jdeme ještě na další :-) 

Tak se hezky bavte... 

 

Nezbedný balónek 

Velkou zábavu zažijete nejen při hře samotné, ale i při přípravě neposlušného balónku. Aspoň já s kamarádkou jsme se bavily jako puberťačky.  

Potřebujete 2 nafukovací balónky a vodu. Jeden balónek vsunete do druhého a necháte hrdlo koukat z venkovního balónku. Hrdlo vnitřního natáhnete na část vodovodního kohoutku a zapnete vodu. Naplníte vnitřní balónek vodou - stačí jen trochu - dle uvážení. Pak jej zauzlujete a pak nafouknete venkovní balónek. 

Pak už si s ním házejte, pinkejte, uvidíte, jaká je to zábava, protože balónek vždy poletí jinam, než si myslíte. 

 

Malování vodou na chodník

V letních měsících naprosto ideální. Dejte dítěti nějakou nádobu s menším hrdlem - nejlépe pet lahvičku od limonády s nevytékajícím uzávěrem (my máme v oblibě od Kubíka). Naplňte ji obyčejnou vodou a nechte ho mačkáním lahvičky stříkat po chodníku nějaké obrazce :-) Asi namaluje spíše jen cákanec nebo různé klikatice. 
 
Pokud mu budete chtít ukázat nějaký obrázek i vy, tak se do toho pusťte. Zkusila jsem i lahvičku s rozprašovačem (na kytky), jde to také výborně a dosáhnete rovnoměrnějšího rozstříkání, než z pet lahvičky. Až bude dítko starší, bude už umět mačkat rozprašovač samo, teď se to asi ještě nepovede, tak mu pomozte.  Dítko už dokáže pěkně držet pastelky, tak mu dejte štětec a kelímek s vodou a může malovat už jako opravdový profesionál.  

 

Znakování - hra, která pomůže vzájemnému porozumění mezi vámi a nemluvnětem.

Více info o znakování 

 

 

 

Loutkové stínové divadlo

Vyrobte si pár siluet postaviček z tvrdšího papíru – doporučuji jednoduché snadno rozpoznatelné postavy. Pak na tuto vystřiženou postavu připevněte lepenkou špejli, abyste s ní mohli manipulovat.

Ještě zbývá vhodně nastavená lampička či baterka, aby vytvořila na protější zdi krásný stín. No a hurá na divadlo!

V sekci pro 2-3 leté děti je inspirace, jak připravit divadelní herce z vlastních rukou/prstů -hra s názvem "Stínové divadlo".  Myslím, že pro takto malé děti ještě takové "nevýrazné" tvary, které potřebují vyvinutou fantazii, nejsou, ale vy můžete začít trénovat na pozdější dobu :-) 

 

Stínové kino

Posaďte dítě před sebe, aby se dívalo na protější zeď.

 

Vy si připravte několik předmětů, na které budete svítit baterkou a promítat jejich stín na stěnu. Dítě by pak mělo rozpoznávat, o jaké předměty jde. Najděte snadno identifikovatelné předměty – hrníček, konvici na čaj, vařečku, vidličku, nůž, lžíci, jablko, banán,...

 

Světélková honěná
 
Pro hru budete mít v dlouhých podzimních a zimních večerech dost času. Tak hurá do toho. Stačí si jen pořídit dvě  baterky a trénovat postřeh. Světélko jednoho z vás honí světélko toho druhého a snaží se ho dohnat. Prima zábava pro soutěživce.
Zkuste si také vyměnit role a honit se za světélkem vy. Uvidíte, jak se bude vaše dítě chechtat :-)
 

Dekopříšera

Přehoďte přes sebe deku, lezte po čtyřech a vydávejte různé zvuky. Hoňte dítě a říkejte, že ho sníte. Až ho dohoníte, tak ho "snězte" - schovejte si ho k sobě pod deku. A tam už ho můžete "mučit" - "spapat" nožičku, ručičku, ouško... a přitom ho mazlíkovat. Já už jen když se ho zeptám, co chce, abych spapala, tak se řechtá a chce se mi vymanit :-) Je to zábava.

(Marie)

 

Maličký pomocníček 

maly-pomocnicek.jpg

Vaše ratolest již dost dlouho pozoruje, co vše pravidelně děláte a nyní touží po tom vám pomoci. Dovolte mu to -  nejen, že ho nyní zabavíte, ale zároveň v něm již vychováváte vašeho pomocníka.

Nejraději si hrají s vodou, dovolte mu tedy zalévat kytičky (pokud máte zahradu, nemusíte ho ani příliš hlídat, v bytě to bude náročnější  ). Nechte mu naplnit konev nebo zalévat kytičky přímo zahradní hadicí. Uvidíte, na jak dlouho se zabaví - problém bude spíše v tom, jak ho bez pláče nalákat na jinou aktivitu  

Když vaříte a připravujete například žmolenku, dejte mu do malé mističky také trochu směsi a nechte ho, ať vám pomůže v míchání. Vaši činnost okomentujte - například - a mícháme spolu, když mi pomůžeš, budeme to mít rychleji hotové a pak si budeme moci jít dříve hrát ven na zahradu.

Další variací je například věšení vypraného prádla, kde ho můžete zapojit tak, že vám prádlo bude podávat z koše, kam jste si ho předtím připravili.

Další aktivity: zametání podlahy, utírání nádobí, vyndavání nádobí z myčky (příborník, hrnce,...) atd. 

Za pomoc ho vždy nezapomeňte řádně pochválit !  

 

Spoooousta krabiček

krabice.jpg 

Znáte bábušky? Tak už víte, o čem bude řeč.

Sežeňte si krabice a krabičky různých velikostí, které do sebe zapadnou a pak je do sebe vložte. Do té nejmenší dejte nějakou odměnu pro malého trpělivého "skladatele". 

Dítěti ukažte krabici a zeptejte se, jestli ví, co je ukryto uvnitř a pomozte mu tu první krabici otevřít. Pak uvidíte, jak bude pokračovat a otvírat další a další krabice, až dojde k té s překvapením. 

Můžete zkusit pak složit krabice zpět od nejmenší po největší. 

 

Kdepak ty věci jsou? 

Dítě už vypozorovalo, kam určité věci patří. Proto můžete již po dítěti chtít, aby vám doneslo nějakou věc, která má své místo. Například - kdepak je koště? Přineseš mi Laurinko koště? Kdepak má Laurinka uklizené ponožky? Kdepak je vařečka? Doneseš mi ji prosím? Uvidíte, jakou bude mít dítě radost, když vám požadovanou věc donese a vy ji pak samozřejmě ještě využijete k další činnosti (úklid, oblékání,...). 

 

Nekonečně zábavný papír

Toaletní papír - super hračka  Levná a tak zábavná!

Dejte jí dítěti a nechte ho si s ním hrát. Bude jej koulet po zemi, omotávat jej okolo sebe, trhat a vystačí si s ním hrát sám hoooooodně dlouho ! 

 

Malý bubeníček 

Máte rádi hudbu? To vás jistě potěší, až váš maličký rozezvučí  všechny možné nástroje, které doma najdete. Položte mu na zem hrnce, misky, pánve, pokličky, prázdné papírové krabice (od mléka, bot),  prázdné plechovky či konzervy. Do ručičky mu dejte lžíci, vařečku, plastovou obracečku, metličku... 

Uvidíte, jaký hudebník se ve vašem miláčkovi skrývá !   Zvuk je báječný zejména na dlaždičkách ! 

Až se vyřádí sám, můžete mu ukázat rytmus a hru spojit s písničkou, kterou si spolu zazpíváte. 

(Časem můžete připojit další hudební nástroje - dvě dřevěné vařečky, které o sebe bijí, dvě pokličky jako činely atd.)

 

Trumpeta

 trumpeta.jpg

Vyrobte si vlastní trumpetu z roličky od utěrkového papíru (role od balícího papíru). 

Roličku si můžete pomalovat, aby byla i zábavná. 

Do roličky mluvte, zpívejte, či hrajte (rukou přikrývejte vzdálenější část, když do své části budete mluvit). Ukažte to dítěti a povzbuďte i jeho, aby vás napodobilo. 

Zkuste si vyrobit i vlastní megafon stočením listu papíru a slepením do kužele. 

Krásné zvuky vydává i malá konvička na zalévání pokojových květin. Otvor je maličký a pro dítě je konvička i krásně uchopitelná. Zároveň do ní můžete i něco skrýt a měnit tak zvuky nebo si rozšířit kapelu o další nástroj (hoďte tam rolničky (pozor na velikost, aby je dítě nemohlo pozřít). 

 

Zábavné kolíčky 

 kolicky-2.jpg kolicky.jpg

Dali jste už někdy dítěti do ruky kolíčky? Doporučuji! Kupte plastové barevné, dejte mu k tomu koš, misku, hrnec nebo jakoukoliv nádobu a uvidíte, jak si s nimi vyhraje. Bude je přendavat z nádoby do nádoby, vysypávat a zase dávat dovnitř. 

Vy se můžete zapojit tím, že budete kolíčky spojovat a dělat z nich různé útvary. Ty zase bude váš miláček rozebírat. 

Pokud máte možnost, věnujte přípravě hry více času. Natáhněte v pokoji nebo venku na zahradě šňůru / provázek, na který pak zavěsíte kolíčky. Dítě pak nechte kolíčky postupně sundavat (tedy většinou je strhne  ) ze šňůry. Doporučuji kolíčky zavěsit za menší dirku, aby bylo strhávání jemnější a nezrušil vám hned vaši připravenou hru. 

S kolíčky pak můžete cvičit i rozpoznávání barev - dejte kolíčky jedné barvy vždy k sobě (ať už na šňůru, nebo do jednotlivých nádob). Dítěti pak samozřejmě říkejte, které kolíčky patří k sobě a pochvalte ho za správné přiřazení, pokud se mu to náhodou povede (upřímně, ještě je docela brzy, ale nácvik je potřeba).  

 

Magnetky na ledničku 

 magnetky.jpg

Pořiďte několik magnetek na ledničku či plyšových zvířátek s magnetkami na nohou a uvidíte, kolik času stráví s jejich přemísťováním. Pozor na velikost a bezpečnost magnetek! 

 

Jaké je moje tělíčko? 

Už je čas se více věnovat detailům. A to jak v rámci předmětů, tak i v rámci vlastního těla. Při oblékání, přebalování, koupání můžeme děťátku ukazovat, z jakých částí se skládá jeho tělo. Některé části nevidí, ale jen cítí (oko, ucho, nos, pusinka), proto je dobré si stoupnout před zrcadlo nebo je ukazovat na panence, medvídkovi nebo na sobě samém - například: Štěpánek má nosánek a maminka má také nosánek, Štěpánek má očičko a maminka má také očičko. Vysvětlete říkankou, co se s částí těla dělá - například: ručička tleská, mává,... Pokud použijete ještě zábavnou říkanku, bude to pro dítě zajímavější.

 

Můžete zkusit například tyto: 

 

     Štěpánkova ručička, je tak malá maličká. 

     Má pět drobných prstíčků, ty pohladí mamičku. 

 

     Pusi, pusi, pusinka, jak je krásná, malinká, 

    pusi, pusi, pusinečka, je toho mého synečka. 

 

     A ten malý nos, to je pěkný kos, 

    všechny vůně honí ... co to tady voní? 

    Hlídají ho očička, i když už jsou maličká.

 

     Na ty krásné nožky, dáme teď ponožky, 

     pak je vsunem do botičky a půjdeme na lodičky. 

 

     Tenhle malý pupík, to je pěkný lumpík, 

     ten se pořád schovává, nikdy nám nezamává, 

     kdepak je, kdepak je? 

 

 

     Ručičkami tleskáme, ručičkami máváme, ručičkami hladíme ...                             

(vždy úkon proveďte).

 

Zkuste si vymyslet nějakou vlastní říkanku - volte jednoduchá slova, a pokud bude říkanka delší, pak by se měla slova opakovat. Propojte říkanku s pohybem a zpomalte, aby dítě vše zaregistrovalo a brzy se k vám samo přidalo. 

 

Po nějaké době můžete zkusit už otestovat, jestli dítě pozná samo, kde má očičko (atd.), pokud se ho na to zeptáte. Opět nezapomeňte vždy pochválit, pokud odpoví správně nebo ho povzbudit k dalšímu hádání, pokud se to tentokrát nepovedlo.  

 

Co to slyšíš? 

Zkuste trénovat představivost. Vezměte několik věcí, které dělají různé zvuky (chrastítko, piánko, pískací hračku, bubínek...  Stačí maximálně 5 hraček. Ukažte všechny hračky dítěti a vyzkoušejte, jaké zvuky dělají. Pak všechny hračky dejte pod deku, strčte pod ní i svou ruku a rozezvučte jednu hračku. Pak deku odstraňte a vyzvěte dítě, aby vybralo hračku, která udělala zvuk. 

Pak si role vyměňte - pro dítě bude asi složité hračku rozezvučet pod dekou, tak se jen otočte a nechte dítě vybrat hračku a rozezvučet jí za vašimi zády. A hádejte, jaká to byla? 

 

Vlastní království 

Už je nejvyšší čas vytvořit vašemu miláčkovi vlastní království - místo, kde bude pánem jen on a sám si rozhodne, jaké návštěvy bude přijímat. Nemluvím teď o jeho pokojíčku, kam se vejdete bez problémů i vy, ale do mini prostůrku, který je skutečně jen pro něj 

Pokud máte prostředky na to, abyste mu jeho koutek koupili v obchodě, udělejte tak. Pokud chcete věnovat více času a vaší kreativy, vyrobte mu království sami.

Připravte si nějaký odložený stolek, ohrádku, kterou již nepoužíváte, nebo například velkou papírovou krabici od lednice atd. Dále pak velký kus látky - deku, prostěradlo, povlečení nebo látku přímo s dětskými motivy, kterou k tomuto účelu koupíte.

Přes stolek či ohrádku jednoduše přehoďte deku, dovnitř dejte nějaký polštářek, na kterém si bude moci dítě udělat pohodlí a dejte tam nějakou hračku - plyšáka, autíčko... vytvoříte tak příjemnou atmosféru na uvítání dítěte v jeho království. Aby nebyla uvnitř příliš tma, nechte ohrnutý růžek deky přes "střechu" nebo nechte někde škvírku. 

Pokud použijete krabici, můžete se více vyřádit jak vy, tak i dítě, které si může království vyzdobit dle svého. Krabici nejdříve pořádně slepte izolepou, aby se vám hned nesložila. Pak namalujte na stěny okénka, která můžete i vyříznout, aby byla funkční a pod okny namalujte  truhlíčky s květinami. Přes zadní stranu a vchod pak přehoďte deku nebo látku. 

 

Co jsme chytili na šňůru? 

Vezměte hoooodně dlouhou šňůru / provázek. Na jeho konec uvažte nějakou hračku - nejlépe středního plyšáka. Šňůru pak veďte celým bytem skrz různé překážky, zákoutí.... - pod stolem, okolo křesla, atd. 

Vyzvěte dítě, aby šel podél šňůry (případně, aby si jí nechal v ručičce) a hledal, co je na jejím konci. Možná bude tak moc zvědavý, že spíš začne za šňůru tahat, ale to je také přeci príma čekat, kdy se to překvapení objeví :-)

 

Malý basketbalista

Basketbalista bez míče, je jako mimčo bez plíny   

Máte doma menší míč? Pokud ne, vyrobte si ho sami. A víte co, vyrobte si je dva, tři, kopec ! Potřebujete jen ponožky, kterých máte fůru. 

Ponožkové míče jsou měkké, dobře se drží, dobře se hází a je jich hooodně, takže nemusíte pořád lítat pro jeden jediný míč, ale můžete házet, házet a házet pořád dál. 

Připravte si koš, kýbl nebo jakoukoliv větší (hlubší nádobu), startovací čáru a pusťte se do házení na cíl. Pokud dělá dítěti problém se do koše trefovat, vezměte kýbl do ruky a zkuste s ním sami chytat míče, které vaše dítě kamsi hodí. 

Ponožkový míč můžete samozřejmě využít i k házení na jiný cíl - na postel, na vás, do skříně atd. Nebo si s nimi můžete jen kutálet. 

 

Překážková dráha 

V sekci her pro 10 - 12 měsíční děti je uvedena hra "Tunel". Připravte si tedy tento tunel + najděte ještě další překážky, které byste mohli využít při stavbě zábavné dráhy. 

Polštáře, hrnce, taburet, matraci, židli, postel, nafukovací kruh atd. Předměty (pozor na jejich bezpečnost! ) rozmístěte v dráze po celém pokoji (či z pokoje do pokoje). Pak dítěti ukažte, co na dráze má dělat: 

Start je na úrovni dveří, pak vleze do tunelu, podleze velkou židli, vyleze na postel a přeplazí se na druhou stranu postele, oběhne křeslo, stoupne si na hrnec (nebo na něj zatluče vařečkou), sleze a vezme na zemi ležící nafukovací kruh a navlékne si ho na sebe a nakonec si sedne na svou malou židličku.

Jistě vymyslíte spooooustu zábavných variací. 

 

Na lovu 

Tato  hra je obdivuhodně zábavná, i když velmi jednoduchá. Sežeňte si lano nebo nějaký silnější provaz. Jeden konec lana pak vždy hoďte na druhý konec pokoje (nebo kam až váš dům či byt dovolí) a vyzvěte dítě, aby konec chytilo a doneslo vám zpět. Když se přiblíží ke konci, tak mu lanem ucukněte a pak pomalu cukejte vždy, když se znovu a znovu k lanu sehne. Můžete hru obměnit i tím, že nebudete postupně ucukávat, ale že lano stáhnete zpět rychle hned, nebo s lanem budete po podlaze dělat vlny (pohybovat zprava doleva, zleva doprava (nahoru a dolů raději ne, abyste dítě neuhodili)). Dítě pak za vámi bude klusat, aby si zase lano vzalo a doneslo opět na druhý konec místnosti nebo vás samo vyzve, abyste znovu lanem hodil. Náš kluk se u toho řechtal o stošest 

 

Provlékání tkaničky bačkůrkou

Zkuste zručnost a vysokou koncentraci svého dítěte - ukažte mu, jak se provléká tkanička bačkůrkou. Jestli ho to zaujme, uvidíte, jak dlouho se u toho bude potichu soustředit. A vy poznáte, jakého velkého šikulu už doma máte. Pokud by pro něj bylo problematické se trefit do malé dírky bačkůrky, pak zkuste vzít třeba pár DVD (CD) na vyřazení - zde je přeci jen dírka větší. 

 

Oblékání plyšáka

oblekani-plysaka.jpg

Tuto hru ještě batole tohoto věku samo nezvládne, ale bude vám zdatným rádcem, co plyšákovi kam obléknout. Připravte si plyšáka velikosti vašeho batolete a několik jeho oblečků. Pak dítěti řekněte, aby vám ukázalo, kam patří tričko, kam tepláčky, kam vestička, svetr či čepice. Postupně oblečte plyšáka od hlavy až k patě. Hru můžete zdokonalovat tak, že budete vrstvit - tj. nejdříve tričko, pak vestičku, pak svetr, pak bundu. Tak uvidí i zákonitosti posloupnosti oblékání. 

 

Nedobytný hrad ze skládacích knížek 

nedobytny-hrad.jpg 

Připravte několik rozkládacích knih (leporel), které rozložte okolo dítěte tak, aby stály na hraně (tj. bude mít okolo sebe hradbu cca 25 cm vysokou, jak bývají leporela vysoká). Když proces stavby ukážete dítěti, pak bude leporela přemísťovat z místa na místo a stavbu vylepšovat. 

 

Přelévání vody z hrníčku do hrníčku 

 prelevani-vody.jpg

Pro tuto hru je lepší zvolit místo, kde vám nebude vadit menší potopa   (koupelna, terasa, zahrada...). Dejte dítěti dva nebo více hrníčků či jiných nádob (kelímky, mističky, menší a lehčí hrnce... Do jednoho z nich nalijte trochu vody a zábava začíná! Nekonečné přelévání z hrnku do hrnku a pozorování vody, jak se krásně kroutí a jaké bublinky na dně hrníčku udělá! To je príma zábava! Abyste eliminovali potopu na minimum, dejte pod hrníčky a okolo froté ručníky, které hodně vody zachytí a vy můžete tuto zábavu dítěti poskytnout i v obýváku s kobercem. 

Pokud se přeci jen chcete vyvarovat vody, pak mu místo ní nasypte do hrníčku rozinky, brusinky nebo jiné drobné jídlo, které už i může uzobávat - vyvarovala bych se fazolí, hrachu, ořechů atd., které jsou pro děti v tomto věku ještě dost nebezpečné... 

 

Peněženka plná kartiček

 penezenka.jpg

Také si vaše dítě rádo hraje s vaší peněženkou? Tak mu dejte jeho vlastní. Buď máte nějakou starou, nebo kupte za stovku úplně obyčejnou hadrovou. Vložte do ní pár kartiček - určitě máte nějaké staré platební karty, vizitky nebo slevové kartičky, které v životě nevyužijete :-) Můžete také vyrobit kartičky z krabice od sunaru nebo od bot a na ně namalovat obrázky, napsat pár písmenek, aby vypadaly reálněji :-)  Vytahování a zandavání kartiček děcku vystačí na dlouho. 

 

Cvakání vypínačem

Máte doma starý vypínač? Když bude cvakat a budou odstraněny veškeré nebezpečné součástky, můžete "cvakací hračku" dítěti věnovat. 

Pokud vám nevadí, že bude dítě pořád rozsvěcet a zhasínat skutečné světlo, pak ho nechte si hrát se skutečným vypínačem. To je zábava! Světlo, tma, světlo, tma... 

 

Fofr puzzle

Nechcete kupovat puzzle za několik stovek v obchodě? Nebo už vaše dítě omrzely jeho staré puzzle? Můžete mu vyrobit každý den jiné! 

Pohlednice z Velikonoc, Vánoc, z dovolené,..... těch obrázků je! Pohlednici pak rozstříhejte podle věku dítěte a jeho schopností. Malému dítěti ji můžete rozstřihnout na 3-4 kousky, staršímu na více kousků a ještě ji rozstříhat na různé patvary.

Když budete chtít hru zkomplikovat, tak rozstříhejte více pohlednic a dílky smíchejte. 

Co můžete ještě rozstříhat? Namalovaný obrázek, obrázek z krabice od sunaru, krabici od čaje, atd. 

 

Pestrá zábava ve vaně

Do prázdné vany (sprchy) posaďte dítě jen v plínce. Naplňte kyblík nebo malou plastovou vaničku (či jinou vhodnou nádobu) vodou a položte ji před dítě. Pak mu dejte několik hraček, se kterými si může hrát - hračky do vody, kelímky, misky, trychtýře, vařečky, naběračky, malé pet lahve, korkové zátky, pingpongové míčky nebo jiné míčky, které se nepotopí a on se bude snažit je utopit :-) , kolíčky, které se potopí a může je lovit na dně a přemisťovat z vody do kelímku.... No, nechte zábavu na něm, bude to príma! Voda baví snad všechny děti. Nezapomeňte ale, že dítě je svlečené, a tak musíte mít v místnosti větší teplo, než obvykle. Ideální je tuto zábavu podniknout v parných letních dnech. 

 

Rybolov

Pokud je vaše dítko již šikovnější, můžete rybařit i v kuchyni na stole. Doporučuji ale šetřit vaše nervy a dítko rovnou přesunout do koupelny - do vany či sprchového koutu a vysvléknout ho jen do plínky. 

Naplňte misku (pro kuchyňskou variantu) či větší nádobu - mísu, kýbl či vaničku pro miminka vodou.  Pak připravte předměty, které se nepotopí - korkovou zátku či korkové výrobky, hračky do vody, které plavou, misky, celé vlašské ořechy, plastové míčky, pingpongové míčky atd. A pak už jen dejte dítěti naběračku a pobídněte ho, ať všechny věci vyloví z vody ven. 

 

Čtení knížek 

Čtení knížek můžete otočit - ať čte dítě - vy se ptejte, kde co je (kde je pejsek, kde je domeček...) a dítě vám ukazuje, kde to je. Když už začíná mluvit, můžete se ho ptát, co co je. 

 

 

Nezapomeňte se podívat i na hry v sekcích pro předchozí věkové kategorie. Jistě  tam najdete další inspiraci 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dvojčata rozdíl - holka / kluk 1,5 roku

(Jarka, 29. 10. 2018 22:39)

Ahoj, děkuji za spoustu zajímavých her :-). Pobavila mně hra s kolíčky kterou hrajeme - rozdíl mezi holčičkou a klukem :-). Dcera si s kolíčky opravdu hraje a různě je přendává z nádoby do nádoby a spojuje do sebe, dokonce mi je i podává když věším prádlo. Ale syn je všechny hned rozebírá na prvočinitele a to přímo astronomickou rychlostí. Takže je pak po večerech zase skládám :-))) s dvojčaty je docela legrace:-))))

Re:Jana

(Jana, 1. 8. 2018 7:22)

Milá Jano, nebojte, děti jsou jistě v pořádku - hry jsou rozřazeny do určitých skupin a věkové rozpětí je u dětí hrooozně velké - děti dělají velké pokroky během týdnů, natož měsíců - uvidíte, že až Vaše děti dospějí do roka a půl, jistě již přijdou na to, že se s papírkem dají dělat i jiné věci, než jen jíst :-)))

15mesicu

(Jana, 31. 7. 2018 10:14)

Ahoj , jsou to super napady ale teda neprijde me ,ze by to vse zvladli nase deti , teda temer nic a to je jim 15m , kdybych treba polozila na zem papirek s fotkou zviratka tak ho tak roztrhaji nebo snedi... tak ted premyslim , esli mam nejake zaostale deti ..

Skvělé

(Veronika, 11. 5. 2016 0:25)

Děkuji za úžasné tipy....těším se na tvoření a hraní...super....

Super nápady

(Michala, 31. 8. 2013 21:29)

Super nápady. Díky za rady. Většinu už hrajeme, ale nových her není nikdy dost:-). Když je ošklivo, napustíme i nafukovací bazének v koupelně a je stejně švany jako venku;-)

 

 

1_Nakladatelství Portál