Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hry pro děti 1,5 - 2 roky

Tip pro Vás            

mluv_se_mnou.jpg

Ukázka z knihy a více informací 

  

Výroba ručičkového láskového stromu pro maminku

rucickovy_strom_plny_lasky--2-.jpg rucickovy_strom_plny_lasky--1-.jpg rucickovy_strom_plny_lasky--3-.jpg
Tento láskový strom jsem si připravila pro svůj kurz s 1,5 ročními dětmi. Je pravda, že se musí zapojit tentokrát více maminky, ale myslím, že to maminkám vůbec nevadí, protože získají památku na maličkou ručku svého dítěte a ještě té lásky, co tam kvete!!!! :-) 
 
Co k výrobě láskového stromu potřebujete? 
  • tvrdší papír / čtvrtku - nejlépe barevný potřebujete na strom 
  • barevné papíry na vystřižení srdíček a lístečků 
  • lepidlo
  • na cedulku s nápisem mamince kousek bílého papíru a tužku

Ručičku dítěte obkreslíte (s co nejvíce roztaženými prstíky) na tvrdší papír. Obrys nedotahujete až dolů k okraji, ale necháte ještě volný cca 2-3 cm pruh, který pak spojíte a vytvoříte takový stojánek stromu. 

Nastříháte si z různých barevných papírů srdíčka různých velikostí, která doporučuji přehnout napůl, aby při přilepení dodala stromu 3D rozměru. 

Lepit nechte děti, to je jejich chvíle! 

No a pak už jen připravit cedulku "mamince" a buďto přilepit stojánek k sobě, nebo nastřihnout, jako mám já, jednu část stojánku shora a pravou zdola a propojit je za stromem.   

 
 
Kdepak žijí zvířátka?

prirazovani_zviratek_do_sveho_prostredi--1-.jpg prirazovani_zviratek_do_sveho_prostredi--2-.jpg

Děti v tomto věku už začínají logicky uvažovat a seznamují se s prostředím, v němž žijí. Zkusme s nimi hrát hru na umisťování zvířátek do svého přirozeného prostředí. 
Vystřihněte si obrázky zvířátek, která žijí v lese, v rybníku, pod zemí nebo létají a pak namalujte obrázek těchto míst - jako například na mé fotografii. 
Pak je nechte umístit zvířátko tam, kam patří - kapra či žábu do rybníka, medvěda či sovu do lesa, ptáčka mezi mraky.... 
 
 
Třídění balonků a víček dle barev
trideni-balonku-a-vicek-dle-barev.jpg
Připravte si větší krabici a do ní jen vyřízněte pár otvorů na vkládání barevných balónků a víček - viz foto. Hru ztížíte tím, že okolo otvorů namalujete barevné kolečko, které dítěti napoví, jak barevný míček má vložit do kterého otvoru. 
Zajímavější bude hra, pokud neuříznete celý kus papíru, ale necháte takové "víko", které pomalujete opět danou barvou a necháte dítě ještě víko vždy otevřít, aby mohl dovnitř balonek vhodit. 
Nějaký otvor můžete udělat malinko těsnější, aby muselo dítě vyvinout ještě jinou sílu pro umístění balonku dovnitř krabice.  
 
Vkládání předmětů na správné místo podle šablony

20180110_094947-1-.jpg 20180114_150127-1-.jpg

 
K této činnosti budete potřebovat jen papír, fixu a pár předmětů snadno rozlišitelných. 
Na papír obkreslete fixou obrysy předmětů jako například víčko od zavařovací sklenice, lžíci, vařečku, vykrajovátka různých tvarů, vidličku atd. 
Pak nechte rozmístěné tyto předměty na hromádce u papíru a nechte dítě vybrat nějaký předmět a položit ho na místo, kam patří - na správný obrys. 
 
ZOO - hledání a krmení zvířátek

zoo-krmeni_zvirat.png

Co potřebujete: obrázky zvířat (z časopisů, vytištěné, či vámi namalované), případně lepící páska. 
 
Obrázky tajně rozmístíme na různá místa v bytě (či na zahradě). Pak dítěti řekneme, že si budeme hrát na návštěvu ZOO a hledat zvířátka, která v ZOO bydlí. 
 
Nejprve dítě hledá všechna zvířátka. Když je všechny najde (nesbíráme je, necháme je na místě), nastává druhá část hry: úkolem je co nejrychleji doběhnout k obrázku zvířete, jehož název vyslovíme. Trénujeme tak paměť a prostorovou orientaci dítěte. 
 
Dalším rozšířením hry je příprava krmení pro zvířátka (tak je naučíme zase něco zajímavého). Krmení najdeme buďto mezi hračkami (plyšové či plastové) nebo v kuchyni (mrkev, banán...) či v přírodě - listy, oříšky, žaludy, kaštany,... - dejte všechno jídlo do velké mísy nebo jen tak na podlahu. Při vyslovení názvu zvířete si pak dítě musí vybrat tu správnou potravu a donést ji zvířátku. 
 
Hru můžete rozvíjet dál i tím, že si připravíte obrázky přirozeného prostředí zvířátek - kde žijí - stromy, rybník, skály,.... atd. Dítě pak k rybníku přinese například žábu, rybu, plameňáka atd.  Ke stromu veverku, opici... 
 
 
Ukradený šátek
 
K této pohybové hře potřebujete jen šátek a rychlé nohy. 
Šátek zasuňte dítěti za kalhoty, aby mu velký kus visel ven a pak už se ho snažte dohnat a šátek mu vzít. Poté se vystřídáte a dítě honí vás. 
Můžete hru uvést tak, že kočka honí myš: Vy řeknete: "Myšičko myš, pojď ke mě blíž...." Dítě odpoví: "Nepůjdu kocourku, nebo mě sníš" a už peláší pryč... 
 
Přeskakování kaluží
 
Hra na doma: vyrobte si kaluže z alobalu (vystřihněte si několik nepravidelných oválů), položte je různě po bytě a pak se spolu hoňte. Když narazíte na kaluž, musíte ji přeskočit. 
 
Výroba vlastních hudebních nástrojů
 
p1020324.jpg  p1020325.jpg

"Hudební nástroje" z nádobí jsem zmiňovala už dříve. Nyní už má dítě věk, aby se naučilo, že si spoustu věcí může vyrobit a bude mít ten svůj originál. Tak hurá do toho. 

Na fotce máte uvedeny dva příklady hudebních nástrojů - kastanětu a chrastítka. 

Kastanětu jsem vyrobila jen přehnutím kousku kartonového papíru a po pomalování dítětem jsem tam přilepila kovové podložky oboustrannou lepící páskou (můžete použít i tavnou pistoli, ale funguje to chvíli i s lepidlem, jen budete muset pak častěji opravovat). Místo podložek můžete použít například i zátku, ale to budete muset vyrobit trochu větší kastanětu. 

Chrastítko je z kinder vajíčka. Naplňte jej vždy jen trochu (správný zvuk si vyzkoušejte) například rýží, čočkou, pískem... Nezapomeňte pak spoj vajíčka raději zalepit, ať se nepovede při divoké hře náplň vysypat :-) No a pak buďto vajíčko pomalujte permanentní fixou, polepte barevnými lepícími páskami nebo, pokud máte tavnou pistoli, můžete si s nimi vyhrát i jako já viz foto. 

Dalšími hudebníky nástroji pak mohou být klacky, šišky, vlašské ořechy (vč. skořápky), kameny...

 
Honba za pokladem
 
(složitější varianta s mapkou je v sekci her od 2 let
 
20170215_170830.jpg
 
Naplňte vajíčka (z kinder v.)  nějakými dobrůtkami (oříšky, rozinky, křupiny, lentilky, gumídky..), rozházejte je po zahradě (po bytě) a vyhlaste hon za pokladem.
Na pár minut máte klid zaručen :-) 
 
 
Co k čemu patří?
 

Jednoduchá hra pro rozvoj koncentrace. 

Potřebujete jen krabici plnou různých věcí, některé nejlépe ve dvou vyhotoveních. 

Úkolem dítěte je najít věci, které k sobě patří - knoflík ke knoflíku, niť k niti, figurky zvířátek, lidí, autíčko k autíčku, všechny dřevěné věci, všechny věci z papíru, z plastu, můžete dát úkol, aby dítě třídilo věci dle barvy.... 

 
 
Kouzelné papírové květy
 
rozvijejici_se_papirova_kytka.jpg
Toto je roztomilá zábava pro děti všech věkových skupin, které se spíše zabaví házením zabalených květinek do vody a koukáním na jejich rozvíjení. Maminky jsou tu tak trochu "umalované a ustříhané", protože zábava se koná jen jednou a pak se bohužel květinka až moc nabumbá a utone :-) Ale za tu krásu to určitě stojí... 
 
(Videonávod po kliknutí na obrázek)
 
 
Trouba pro Vaše kuchaříčky
 

trouba_od_hacika.jpg trouba_od_hacika_2.jpg

Inspirace od maminky Jitky - z papírové krabice, tapety či barevného papíru a víček (od pet lahví) můžete vyrobit parádní sporák.

 
Sluníčko z lepíků
 
slunicko_lepiky.jpg
Od podnikavé maminky Jitky, která vyrábí krásný designový nočník Hačík, jsme dostali dílko, které vytvořila se svou dcerkou - krásné sluníčko s lepíkovými paprsky. 
Dokáži si představit další krásná a pro děti jednoduchá dílka - stromeček (jehličnan :-) ), domeček atd. 
 
Pěkná alternativa by mohla být, že bychom dětem namalovali obrázek a pak jim zadali úkol, aby oblepily čáry těmito lepíky.
(Kdybyste jim chtěli práci trošku zkomplikovat a ušetřit penízky, můžete nastříhat lepíky na půl, aby byly proužky tenčí - tím může i obrázek vypadat lépe.)
 
3D obrázek 
 
3d-obrazek2.jpg 3d-obrazek--c.jpg 3d-obrazek1.jpg 3d-obrazek_4.jpg
3D obrázek lze připravit z čehokoliv, co máte po ruce. Stačí jen trocha fantazie.
My jsme si připravili ten nejobyčejnější obrázek - tři kuličky z papíru na oči a nos (mačkat papíry umí bezvadně každé dítě), úsměv jsem Štěpánkovi pomohla vystřihnout z jinak barevného papíru.
To vše pak malý umělec snadno zvládne nalepit na správná místa a vznikne takhle krásný obrázek. 
 
 
Obrázky z darů podzimu
 
podzimni_strom.jpg
 
Vyrazte do přírody a nasbírejte různobarevné lístečky (lepší jsou menší). 
Namalujte jako podklad pro tvorbu dítěte nějaký vhodný obrázek - například obrys stromu, ježka atd.
Pak už jen dejte dítěti lepidlo a pobídněte k olepení lístečků a nalepení na obrázek. Vznikne tak krásný podzimní strom (viz náš výtvor na foto výše) nebo třeba ježek s napíchnutými lístečky. 
 
Dalším podzimní obrázky můžete namalovat přímo na listy. Ty můžete nalepit na papír a k listu ještě něco domalovat. 
Inspirace například tato: 

podzim_barvene_skladane_listecky.jpg podzim_listy_jako_brouci.jpg podzim_barevne_listy.jpg

 
Garáž z roliček toaletního papíru a menších krabiček
 
garaz.jpg
 
Štěpánek nemá pořádnou garáž, tak jsme vymysleli takovou depo-garáž :-) i s nájezdem. 
Použili jsme jen krabici od mobilu (má totiž i šikovné vyklápěcí víko k uzavření garáže), do níž jsme pouze vkládali jednu roličku od toaletního papíru vedle druhé. Aby byla garáž zajímavější, přidali jsme také krabičku od čajů. Krásně vyplníme celý prostor, tak není ani potřeba žádné lepidlo na uchycení.
K parkování pak už jen stačí vytvořit jednoduchý nájezd. My jsme ustřihli kousek kartonového papíru a Štěpánek namaloval čáry naznačující "silnici/koleje".
A parkování může začít! 
 
Přírodní malování
 
Pomůcky – jablíčka, šťáva z červené řepy, listy, houbička, korek z vína, papír ...

(Šťávu z červené řepy můžete samozřejmě nahradit jakoukoliv kupovanou barvou, ale toto se mi zdá jako nejlepší varianta pro děti, které pořád ještě „ochutnávají“ co se dá.)

Jablíčko si rozkrojte na půl tak, abyste měli na obou půlkách jadřinec. Pak tuto půlku může dítě vzít do ručičky a namočit tu rozkrojenou část do šťávy z červené řepy a otisknout na papír. Vyjde z toho otisk krásně červeného jablíčka.

Místo jablíčka můžete vzít i bramboru a ukrojit kousek, do kterého vyřežete nějaký tvar – kolečko, trojúhelník, čtverec nebo něco obtížnějšího, jestli se na to cítíte.

Jako další tiskátka můžete použít korek, list ze stromu, šišku, kámen nebo cokoliv z domácnosti, co vám přijde zajímavé – kovovou míchačku na těsto, hrníček (otisknete dno nebo lem), vykrajovátka na vánoční cukroví ... 

 

Nezbedný balónek 
 
Velkou zábavu zažijete nejen při hře samotné, ale i při přípravě neposlušného balónku. Aspoň já s kamarádkou jsme se bavily jako puberťačky.  
 
Potřebujete 2 nafukovací balónky a vodu. Jeden balónek vsunete do druhého a necháte hrdlo koukat z venkovního balónku. Hrdlo vnitřního natáhnete na část vodovodního kohoutku a zapnete vodu. Naplníte vnitřní balónek vodou - stačí jen trochu - dle uvážení. Pak jej zauzlujete a pak nafouknete venkovní balónek. 
 

Pak už si s ním házejte, pinkejte, uvidíte, jaká je to zábava, protože balónek vždy poletí jinam, než si myslíte. 

 

Malování vodou na chodník

V letních měsících naprosto ideální. Dejte dítěti nějakou nádobu s menším hrdlem - nejlépe pet lahvičku od limonády s nevytékajícím uzávěrem (my máme v oblibě od Kubíka). Naplňte ji obyčejnou vodou a nechte ho mačkáním lahvičky stříkat po chodníku nějaké obrazce :-) Asi namaluje spíše jen cákanec nebo různé klikatice. 

Pokud mu budete chtít ukázat nějaký obrázek i vy, tak se do toho pusťte. Zkusila jsem i lahvičku s rozprašovačem (na kytky), jde to také výborně a dosáhnete rovnoměrnějšího rozstříkání, než z pet lahvičky. Děti v tomto věku už by mohly umět mačkat i rozprašovač, tak by to pro ně mohla být velká zábava. 

 

 

Nohejbal 

Štěpánek miluje fotbal – nevýhodou je, že míč létá i dost vysoko a občas shodí nějaký ten obrázek či kytku ...  Bezpečnější variantou je tedy florbal.

Najděte malý balónek (či do klubka smotané ponožky) a vařečku pro každého hráče místo hokejky. Pak už se jen hoňte za „mičudou“ a křičte gól! 

 

Poznávání jídla se zavázanýma očima

Připravte spolu s dítětem na stůl několik kousků jídla – banán, jablko, citrón, sušenku, čokoládu, kyselou okurku,...

Pak dítěti zavažte oči šátkem a dávejte mu k potravinám čichnout nebo ji olíznout či ochutnat. Dítě by pak mělo poznat, o jakou potravinu jde.

Je to pro  něj úžasná zkušenost – nic nevidí, ale i tak potravinu pozná, protože se mu zesílí vnímání chuťové či čichové. Je to pro něj nová zajímavá zábava.

 

Gymnastika se stuhou

 Na tyčku / klacek přivažte dostatečně dlouhou stuhu – doporučuji cca 1,5 metru. Pak předveďte dítěti, jak dokáže stužka ladně tančit ve vzduchu.

 

Provlíkačka - cestování po šňůře

provlekacka.jpg provlekacka-2.jpg

Natáhněte šňůru na prádlo nebo nějaký tlustší provázek přes celou místnost nebo více místností, pokud vám to prostor vašeho bydlení umožňuje. Provázek upevněte za madlo skříněk nebo kliku dveří atd.

Pak na provázek navlékněte různé věci – velký korálek, velký knoflík, roličku od toaletního papíru nebo papírové utěrky, proděrované víčko od zavařovačky, proděrované víčko od pet lahve atd. Prostě cokoliv doma najdete a bude vhodné pro šoupání sem a tam po místnosti. Dítě bude posouvat věci sem a zpět a když budete mít věci s větší dírou, bude si prosouvat menší věci větší věcí (například korálek skrz roličku od toaletního papíru... ) 

 

Obrázky z barevných balónků

obrazky_z_balonku_1.jpg obrazky_z_balonku_2.jpg obrazky_z_balonku_3.jpg

Máte doma malé balónky, které bývají v zábavních herničkách a děcka do nich hopsají? Pokud ano, tak si z nich můžete sestavovat různé obrázky.

Pro inspiraci uvádím některé fotky – my jsme se Štěpánkem poskládali auto, strom, kytičku nebo jsme je prostě jen sestavili dle barev do kola. Fantazii se meze nekladou.

Báječné je rozvíjení fantazie a představivosti – co obrazec znamená a také, i když dítě ještě není schopno sestavit obrázek samo, tak alespoň trénujete poznávání barev, když jej žádáte o balónky různých barev, které vám má přinést. 

 

Loutkové stínové divadlo

Vyrobte si pár siluet postaviček z tvrdšího papíru – doporučuji jednoduché snadno rozpoznatelné postavy. Pak na tuto vystřiženou postavu připevněte lepenkou špejli, abyste s ní mohli manipulovat.

Ještě zbývá vhodně nastavená lampička či baterka, aby vytvořila na protější zdi krásný stín. No a hurá na divadlo!

V sekci pro 2-3 leté děti je inspirace, jak připravit divadelní herce z vlastních rukou/prstů -hra s názvem "Stínové divadlo".  Myslím, že pro takto malé děti ještě takové "nevýrazné" tvary, které potřebují vyvinutou fantazii, nejsou, ale vy můžete začít trénovat na pozdější dobu :-) 

 

Stínové kino

Posaďte dítě před sebe, aby se dívalo na protější zeď.

Vy si připravte několik předmětů, na které budete svítit baterkou a promítat jejich stín na stěnu. Dítě by pak mělo rozpoznávat, o jaké předměty jde. Najděte snadno identifikovatelné předměty – hrníček, konvici na čaj, vařečku, vidličku, nůž, lžíci, jablko, banán,...

 

Hrncová zábava

Vezměte všechny hrnce, co doma máte, obraťte je dnem vzhůru a udělejte z nich chodníček (jeden vedle druhého) nebo je různě rozházejte jako ostrůvky v rybníku. Pak už jen dítě vyzvěte, aby po nich ťapkalo sem a tam.
Můžete ťapkání zpestřit, že mu k vybraným hrncům na zem dáte ještě něco, co má vzít a přemístit jinam...  Podřepy a naklonění bez slétnutí z hrnce jsou pro maminku / kamarády pozorovatele zábavné :-) 
Raději tuto zábavu zrealizujte v pokoji s kobercem, aby hrnce nepodklouzly a děcko nespadlo. 

 
S hrnci můžete také udělat HRNCOVOU JÍZDU. Dítě si sedne do hrnce, na hlavu si dá hrncovou "bezpečnostní přilbu" a mamka ho vozí po podlaze. Super je to na pánvi s dlouhým uchem nebo si maminka může šetřit záda a na ucho hrnce si přiváže provázek, za který tahá.  

A opět - na koberci to lépe klouže a nehrozí poškrábání podlahy :-) 
(Marie) 
 
 

Koulení balonku tunelem

 kouleni-balonku-tunelem.jpg kouleni-balonku-tunelem-2.jpg kouleni-balonku-tunelem-3.jpg kouleni-balonku-tunelem-4.jpg

Máte doma něco, po čem by se daly posílat balónky nebo autíčka či cokoliv jiného? Tuba od koberce, dřevěná zábrana na postel (vyrobil mi manžel a musím říct, že má pro Štěpánka opravdu hodně využití :-) -posílá si po ní balonky, auta, leze po ní nahoru, klouže se dolů... ) nebo tunel, který jsme koupili v Ikea. Dobře poslouží třeba i žehlící prkno. No a pak už jen vytvořte nakloněnou rovinu - z postele nebo vypodložte jeden konec židlí viz foto. 

Jestli si chcete ušetřit práci se sbíráním balonků, které jsou dole z tunelu vypuštěny, dejte tam například koš na prádlo, který je zachytí. 

 

Autem pod postelí

 autem-pod-posteli.jpg autem-pod-posteli-2.jpg

S touto hrou jsme se bavili šíleně dlouho. Pokud máte možnost projíždět pod postelí autíčky (lepší je plovoucí podlaha než koberec, více to sviští! ) nebo pod ní prolézat, jako my, tak se do toho pusťte. Je to ohromná legrace. 

 

Záhadná krabice

 zahadna_krabice.jpg
Máte doma nějakou větší krabici (může být i od bot)? Obyčejnou krabici koupíte za pár desítek korun v obchodě nebo snad i na poště. Do krabice vystřihněte na obou kratších stranách díry tak akorát, aby tam pohodlně proklouzla dětská ručička. Pak už jen dovnitř vložte nějaký předmět, který dítě dobře zná a krabici zavřete. Pak nechte dítě prostrčit  ručku a hádat, co to tam je.
Můžete také dát do krabice více předmětů (dva, tři) a říci, ať vyndá jeden určitý, který pojmenujete vy. 
 
  

Malování v mouce / na vymaštěném plechu

 malovani-v-mouce.jpg malovani_na_vymastenem_plechu.jpg

Také byste mohli zvolit malování v cukru, místo mouky, ale to je trochu nebezpečné, že vám bude materiál na malování ryyyychle ubývat :-) Pro  mě nejlepší varianta je máslem vymaštěný plech. 
Připravte si černý plech / pekáč a ten posypte v tenké vrstvě moukou (já nejraději maluji s hrubou nebo s kokosem, ale vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat).  Jen zdůrazňuji, že se vyplatí opravdu posypat plech rovnoměrně, nikoliv nasypat mouku doprostřed a pak se snažit pohybem ze strany na stranu mouku rozprostřít - toho prostě nedocílíte :-)  
Nebo plech vymažte tukem (máslem, olejem...) 
Pak už jen prstíkem malujte různé tvary.
  

Ostrůvky v zátoce


Připravte si nějaké kousky dřeva, které rozprostřete po podlaze - nejlépe po koberci, aby neklouzaly. Pak vyzvěte dítě, aby chodilo jen po nich – nesmí se dotknout koberce. Kdyby šláplo vedle, žbluňk, už by plavalo v rybníku / v zátoce plné krokodýlů a jiných nebezpečných zvířat (ta si můžete namalovat, vytisknout z internetu či vystřihnout z časopisu a poházet je vedle dřívek).  

Ze dřívek můžete také postavit různé domečky, kam bude dítě umísťovat nějaké předměty. Vždy si dojde pro něco mimo rybník - například plyšáka a toho pak umístí do jednoho domečku. Pak jde po dřívkách zase okruhem zpátky pro další hračku - autíčko - a to zaparkuje do garáže, která je zase u nějakého dalšího ostrůvku. Super velká zábava :-) 
Ostrůvky můžete udělat třeba i z papíru minimální velikosti A5, nebo například z velkých oblázků, které si přinesete od rybníka. Ale musí být skutečně bezpečné – velké a stabilní, aby si dítě neublížilo. 
  

Navlékání čehokoliv na špejli / tkaničku

 provlekani-brckem.jpg provlekani-brckem_1.jpg

Super procvičení jemné motoriky. Připravte si nějaký vhodný podstavec, kam zapíchnete několik špejlí - já jsem doma zrovna neměla po ruce nic jiného, než kelímek od tvarohu, který jsem rozpíchala nůžtičkami. Super by byl například polystyrén, aranžérská pěny nebo modelína, kam napícháte špejle velmi jednoduše.

Pak si připravte nějaké děrované předměty. Já jsem měla doma jen brčka, která jsem nastříhala na takovou velikost, aby byla pro dítě bezpečná - i když už se Štěpánek nezadržitelně blíží k druhému roku svého života, přeci jen mám pořád takovou zdravou obavu, aby něco nevhodného nespolkl ... - takže tak 3-4 cm si myslím, že je bezpečná délka :-) No a pak už jen navlékat jako korálky.

Samozřejmě, pokud máte velké korálky nebo cokoliv jiného, co má dírku: dětské cereálie - já se jim zatím ještě bráním, těstoviny penne, canneloni, ditaloni rigati, rigatoni atd.  

Můžete zkusit navlékat i na tkaničku, ale díky tomu, že  nedrží tvar, tak je to pro děcko v tomto věku náročné a nemusí ho to bavit. Ale existují "chlupaté" drátky, které drží tvar a ty by byly pro navlékání super, jen si je koupit-je to pěti / deseti korunová záležitost. 

 

Vyprávění pohádky jako doplňovačky 

Vymyslete nějakou kraťounkou pohádku nebo příběh, který řeknete dvakrát / třikrát vašemu dítěti. Pak zkuste pohádku říci znovu a vždy u určitého slova udělejte pomlku a kdyžtak ho i vyzvěte, aby slůvko doplnil. 

Moje maminka - babička Štěpánka vymyslela třeba tyto dvě: 

Bylo jedno velké auto a byli to ...... HASIČI .... Auto jelo a dělalo .... HU ŮŮŮ,  HU ŮŮŮ. Přijeli před domeček a vytáhli ..... HADICI .... Měli tam ..... VODU .... a začali .... STŘÍKAT.

 

Jelo jedno malé ..... AUTO ...  a bylo ..... ROZBITÉ...  Přijelo velké .... AUTO .... a odtáhlo ho do dílny. Tam mu vyměnili všechna .... KOLA ..., opravili .... MOTOR...  a autíčko udělalo .... BRM, BRM.... a ...... ODJELO. 

 

První velký obrázkový nákup či vaření 

velky-nakup.jpg

Připravte si košík nebo nákupní tašku. Pak si vystřihněte z letáků či časopisů různé věci, které se dají koupit a rozložte obrázky na podlahu. Pak dítě pobídněte, aby s vámi udělalo velký nákup. Buď říkejte vy, co má dát do košíku (do tašky), nebo ať vám pojmenuje (pokud to již zvládne) věc, kterou si sám vybral a do košíku vložil. 

Pěknou obdobou této hry je společné "obrázkové" vaření: připravte si hrnec, vařečku a pak si vystřihněte ingredience, které k vaření budete potřebovat: máslo, mouku, cukr (lepší než pytlík s cukrem je, když vystřihnete foto cukřenky nebo kostkového cukru, pokud jej dítě mělo možnost již poznat), olej, jablíčka atd. A pak už se můžete pustit do vaření - pečení koláče atd. Dítě vám podává jednotlivé ingredience nebo je dává samo do hrnce. 

Další obdobou může být i například nakládání náklaďáku - do autíčka -náklaďáku budete vkládat vystřižené obrázky brambor, písku, hlíny, kamení atd. - vše, co do náklaďáku či na valník traktoru patří... 

 

Úklid velkého nákupu

Také vaše dítě tak rádo prohledává obsah nákupní tašky? 

Připravte mu tašku plnou rozmanitých věcí. Dejte tam takové věci, o kterých ví, kde je běžně v domácnosti máte a které sám dokáže uklidit. Lžičku, vařečku, hrnec, utěrku, tričko, ponožky, trenýrky, ručník, toaletní papír atd. Pak ho poproste, aby tuto tašku zkusil vyprázdnit a veškeré věci vám pomohl uklidit na své místo. 

   

 

Skořápky

skorapky.jpg 

Zkuste prověřit bystrost svého dítka a zahrajte si s ním skořápky. Na stůl (podlahu) rozložte tři kelímky (víčka) a překlopte je dnem nahoru. Před jeden dejte bonbon nebo nějakou jinou věc - hroznové víno, rozinku, čokoládku, gumídka... něco, co bude více motivovat k uhádnutí, kde se věc skrývá. Pak bonbon přikryjte kelímkem a pohybute pomalu všemi kelímky. Pak už se jen dítěte zeptejte, kde se bonbon skrývá a když uhodne, dovolte mu jej za odměnu sníst. 

  

Schované samolepky / barevné kancelářské lepíky

Kupte nějaké větší samolepky (nejlépe barevné kancelářské lepíky, které lze nalepovat opakovaně) a ukažte je dítěti. Nejprve si je musí pořádně prohlédnout a pak je rozmístěte po bytě - na nábytek, hračky, podlahu, stěnu, dveře atd. Můžete opatrně dát jednu třeba i na pejska (na obojek, aby ho to netahalo, až ji budete odstraňovat). 

Pak dítě vyzvěte, aby samolepky / lepíky šlo hledat a naučte ho, že symboliku slov "samá voda" neboli "vůbec nejdeš správným směrem", "přihořívá" neboli "už se přibližuješ" a "hoří" neboli "už jsi to našel". 

Místo samolepek či lepíků můžete použít obyčejné obrázky vystřižené z časopisu, nebo namalované jednoduché obrázky na druhou stranu vizitek nebo jakékoliv předměty (flaštičky, lžičky,....) nesmíte používat ale moc rozdílných věcí, aby dítě vědělo, co má hledat - například dejte JEN malé kávové lžičky. 

Hru také můžete otočit. Vyzvěte dítě, aby samolepky nebo jiné věci rozmístilo samo a vy je budete hledat. 

  

Zábava s domácí modelínou 

modelina.jpg 

Vyrobte si vlastní pro děti bezpečnou modelínu za pár korun! Potřebujete jen hladkou mouku, vodu, sůl, ocet, olej a případně potravinářské barvivo. 

Recept je například zde i s videodoprovodem: loskutak.nova.cz/clanek/hobby/domaci-modelina.html

 

Pokud, stejně jako já, nemáte zrovna doma žádné potravinářské barvivo, tak zkuste experimentovat - já jsem si udělala svou první modelínu žlutou z kari koření. 

 

Jakou zábavu si s modelínou uděláte, to už je na vás. Můžete tvořit různé tvary nebo do vyválené placky nechat dítě vykrajovat tvary vykrajovátky, které máte na vánoční cukroví (doporučuji umělohmotné, aby se děti nemohly pořezat). Já nejsem moc manuálně zručná, tak jsem dala dítěti několik špejlí (párátek) a nechala jsem Štěpánka špejle do modelínové koule napíchat. Pak jsem mu udělala několik malých kuliček a on je pak napíchával na druhé konce špejlí.  Vypalalo to vcelku dobře :-) Nebo udělejte rodinku šneků (uválejte si delší váleček a pak ho stáčejte do tvaru ulity a kousek nechte rovný jako tělo šneka.  Nápadům se meze nekladou. 

 

Hra s párátky pro šikovné ručičky 

 hra-s-paratky.jpg

Zkuste dítěti připravit něco, co prověří jeho trpělivost a zručnost. 

 

Připravte si nádobu s víčkem, do kterého uděláte malé dirky - velikost musí být trochu větší, než šířka párátka. Pokud máte cedník s dostatečnými dirkami, pak to je asi nejpohodlnější varianta.

Pak dejte dítěti nádobu a párátka a nechte ho strkat párátka do nádoby přes proděravělé víčko / do cedníku.

Trefit se párátkem do tak malé dírky je pro dítě velký výkon, ale když se to povede, bude pro něj motivace prostrčit tam všechny párátka, které má k dispozici. 

 

Malování nafukovacím balónkem

Potřebujete jen několik nafukovacích balónků, barvy (nejlépe akrylové, zdravotně nezávadné) a papír. Nafoukněte balónky (jen do průměru tak 8 cm) a pak jej zavažte, aby se nevypustil. Pak si připravte několik barev, kterými budete chtít malovat. Potom už jen namočte spodní část (čuflíček) balónku do barvy a obtiskněte tuto spodní část balónku na papír. Můžete vytvořit obraz z jedné barvy nebo je promíchat. Pokud někomu vyhovuje balón napustit vodou, zkuste to. 

 

Samá voda, přihořívá, hoří 

Vemte nějaký větší předmět (plyšáka, misku, vařečku,...) a schovejte ji někam, kde ji dítě dobře uvidí - například na postel do vedlejšího pokoje. Pak ho vyzvěte, ať tu věc hledá a vy mu během hledání pomáhejte oním znýmým: samá voda, přihořívá, hoří!

  

Třídění - stejné barvy, stejné tvary...

 skladacka.jpg

 

V tomto věku by už vaše batole mohlo chápat různost tvarů a barev - alespoň základních. Zkuste proto s dítětem třídit věci podle jejich barev (či tvarů a typů) na různé hromádky či do mističek. 

Pokud dítě teprve barvy učíte, zkuste mu spojit každou barvu s něčím, co zná a s čím si ji bude asociovat - žlutá  jako sluníčko, modrá jako naše auto, zelená jako tráva... (zatím ho nezahlcujte mnoha barvami - stačí 3-5 základních). 

Třídit můžete kostičky, pastelky, papírky (rozstříhejte různobarevné papíry na malé kousky), namalované obrázky (namalujte jablíčka, hrušky, švestky, banány...). zvířátka podle toho, která žijí v lese a která na statku, která létají, která jen chodí a která umí plavat...  

Pokud chcete rozjet hru ve větším :-) tak zkuste třídit oblečení - které je na léto, které na zimu, co nosí holky a co kluci. Oblečení si můžete i jen vystřihnout z časopisu a hrát hru s vystřihovánky. 

 

Je to stejné nebo různé? 

Variací předchozí hry je hledání předmětů v bytě

a) stejných - vysypte šuplík s ponožkami a ponožky promíchejte. Pak nechte dítě hledat ponožky, které k sobě patří

b) podobných - vemte do ruky jeden předmět a řekněte dítěti, aby vám přineslo podobný předmět - knihy různého formátu, plyšáky, dřevěné hračky, skládačky, balóny, obrázky, pastelky...

c) protikladných - připravte si dvojici předmětů, které jsou v protikladu - černou a bílou pastelku, tlustou a tenkou knížku, malou a velkou lžičku, tenkou a tlustou šálu. Toto asi ještě dítě samo nerozliší, proto mu jen tyto protiklady ukazujte, vysvětlujte a trénujte. 

 

Krabice plná různých věcí

Další variantou předchozích dvou her je krabice plná různých drobností, které jsou zastoupeny dvakrát. Můžete tam dát dvě autíčka, dva ořechy, dvě špulky nití, dvě panenky, dva kameny, dvě ponožtičky, dvě pastelky, dva malé balónky, klíče, natáčky, atd. 

Dítěti dejte úkol vybrat všechny části, které patří k sobě. Zadání můžete měnit dle libosti: 

- najdi dvě stejné věci - auta

- najdi vše, co je červené

- najdi vše, co je dřevěné

Můžete také vybrat z krabice jednu věc a pobídnout dítě, aby našlo věc do páru (druhou ponožku). 

 

Chytání světélka 

Svícení baterkou jsem už doporučovala v dřívějším období. Zkuste tuto hru teď ještě vylepšit tak, že baterkou bude svítit dítě a vy se budete snažit světélko chytit. Dítě v tomto věku již chápe, jaká je to legrace, když se snažíte chytat něco, co tak rychle utíká a hlavně, že si s vámi může tak lehce pohrávat 

 

Letadlo

Snad každé dítě je nadšené z jakéhokoli, jak já říkám "blbiny". Pokud jste trochu odvážnější rodiče, zkuste mu udělat letadlo. Držte dítě za loket a koleno na stejné straně a točte s ním kolem sebe v kruhu. Letadlo létá ale i v různých výškách, zažívá turbulence atd. Do letového programu zařaďte tedy i stoupání a klesání, mezipřistání, nouzové přistání nebo přistání na tankování a opravy a nástup nových pasažérů (dejte dítěti pod triko malého plyšáka, který se s ním v letadle sveze). 

 

Kolotoč

Pokud chcete létat bezpečněji než ve výše uvedené verzi "Letadlo", pak uchopte dítě v pase a nechte ho spojit své ruce za vaší šíjí nebo ho chyťte pod pažemi. Pak se můžete točit dokola, někdy ho držet  blíže k vašemu tělu, někdy ho oddálit. Pasažéry můžete také vzít s sebou (viz verze Letadlo). 

 

První chůdy

Nechte dítě stoupnout si na vaše nohy tak, aby byl zády k vám a měl výhled na cestu. Pak ho chyťte za ruce a můžete vykročit do světa - levá, pravá, cukr, káva... 

 

Živá prolejzačka

Tato disciplína prověří i vaše fyzické dovednosti. Udělejte ze sebe zábavnou prolejzačku. Zkuste vytvořit všelijaké pozice tak, aby dítě mohlo prolézat pod vámi, přelézet přes vás... Nejjednodušší prolejzačka je ta, když stojíte s roztaženýma nohama a dítě mezi nimi proleze. Pak se předkloňte a opete se o natažené ruce. Teď může malý prolézač využít tři mosty - první je mezi nohama, druhý mezi levou nohou a levou rukou, třetí mezi pravou nohou a pravou rukou a s trochou snahy z vaší strany se případně může proplazit i mezi vašimi rukami a hlavou - ale tam to bude skutečně náročné 

Pak můžete zkusit ještě náročnější prolejzačky, když uděláte třeba most (v leže na zádech zvednete zadek a opíráte se jen o nohy a ruce, které máte vzpažené) nebo když ležíte na boku a zvednete se tak, že se podlahy dotýkáte jen nohami a jednou rukou - to už je ale varianta pro skutečně sportovně zdatné jedince. 

 

Skoč mi do náruče

Tato hra je pro dítě skutečná legranda, pro dospělého je to lepší než hodina v posilovně  

Dítě nechte vylézt nebo ho vyzvedněte na nějaký vyšší bod ve vaší domácnosti (je možné samozřejmě hrát i venku). Tím vyšším bodem může být okenní parapet, gauč, postel, stůl, skříňka, židle... Pak už dítě jen pobídněte ke skoku do vaší náruče. Pro dítko je je zkouška důvěry ve vás (v jistotu, kterou mu dáváte, když ho zachytíte) a zároveň prožije zážitek chvilkového volného pádu. 

 

Uzavírání nádob

 vicka.jpg

 

Připravte si několik nádob (skleniček, krabiček, dóz) spolu s jejich víčky. Pak pobídněte dítě, aby našlo vždy správné víčko ke správné nádobě. Dítě se bude prohrabovat víčky a postupně zavírat nádoby až do poslední. Až bude dítě starší, můžete udělat soutěž mezi dětmi, kdo uzavře všechny nádoby dříve. 

 

Nezapomeňte se podívat i na hry v sekcích pro předchozí věkové kategorie. Jistě tam najdete další inspiraci 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Wow!

(Jitka, 14. 3. 2019 0:48)

Parádní nápady na jedné stránce, to je těsně to, co jsem hledala. Děkuji! :-)

Re:super stránky

(Jana, 20. 4. 2017 21:41)

Dobrý den Aleno, děkuji Vám za milý komentář. Nápady vyplynou z běhu života, od ostatních maminek, něco dokonce vymyslí už i můj téměř šestiletý syn. Ale studnicí nápadů je určitě bezmezný internet :-)

super stránky

(Alena, 17. 4. 2017 19:16)

Vaše stránky jsou pro mne velkou inspirací, navštěvuji je velmi ráda. Kam na ty nápady chodíte?

Hry pro děti

(Johanuska, 7. 7. 2015 13:15)

Tyjo, moc krásnej a obsáhlej článek :) Teď jsem mimochodem narazila na hodně levnou sadu tří her pro děti http://www.pinkorblue.cz/Hracky/Detsky-svet/SIMBA-3-hry-v-tasce-1.html :)

Tak to jsem potřebovala:)

(Alča, 2. 7. 2014 14:38)

Moc děkuji za inspiraci, super nápady!

prší prší :(

(Lenka a Kubík , 18. 5. 2014 15:45)

už týden prší ...tohle jsou úžasné stránky ...první pomoc pro propršené dny ..moc děkuji a doporučuji všem .Jdu navlékat na šňůrku co doma najdu ,až se vzbudí prcek ,abychom měli další novou zábavu ..

Konečně !

(Gábina, 19. 12. 2013 11:43)

Dobrý den, děkuji za inspiraci, už jsem nevěděla co vymýšlet, naši malou baví všechno jen pár minut a zase musí dělat něco nového :-) Super stránky!

Dekujeme za inspiraci....

(Pavla a Marek, 5. 12. 2013 15:52)

Paráda

(Majka, 14. 8. 2013 21:42)

Dobrý den,
moc díky za nápady. Někdy mám pocit, že už jsme ze všeho v bytě něco vytvořili na hraní a jak vidím, pořád je ještě co vymýšlet.
Krásně popsané, prostě paráda!

Re: Inspirace

(Jana, 24. 7. 2013 14:47)

Moc děkuji. Vaše spokojenost je i pro mě inspirací do další práce :-) K nápadům mě donutí ten můj cvrček, který prostě potřebuje stále více zabavovat, protože na něj leze ona první puberta a když nemá zábavu, něco, co ho fakt chytne, tak šíleně zlobí :-) Jestli v téhle předpubertě ještě nejste, tak si toho užijte, než to přijde :-) Mějte se a díky!

Inspirace

(Květa, 24. 7. 2013 11:25)

Dobrý den,
děkuji Vám za skvělou inspiraci. Mockrát jsem si na tím jak si děťátkem hrát lámala hlavu a hledala na internetu... až jsem konečně našla Vás. Vaše stránky jsou úžasné!
Ještě jednou děkuji a přeji hodně zdravíčka a dobrých nápadů :-)

Děkuji za pochvalu :-)

(Jana, 17. 7. 2013 14:09)

Já moc děkuji za pochvalu, vždy potěší :-) Jestli máte i Vy nějaké nápady, budu za ně ráda. Mějte se!

pochvala

(magdalena, 8. 7. 2013 22:53)

Uzasne!dekuji za tipy

 

 

1_Nakladatelství Portál