Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hry pro děti 10 - 12 měsíců

Tip pro Vás            

o_mysce_ktera_se_nebala.jpg

Ukázka z knihy a více informací 

   

Srandovní curling aneb parádní klouzanda

Také se vám pořád děcka pletou pod nohy při veškerých aktivitách? Tak toho využijte a udělejte pro ně (a to nejen pro ně - smát se budete i vy :-)  ) zábavu při úklidu. 

Pokud nemáte všude jen koberce, ale najdou se u vás i dlaždice, tak až se děťátko přiblíží, otřete dlaždice před ním vlhčeným ubrouskem (použijte raději ty na prdýlku, než úklidové, které jsou kdoví čím napuštěné). Batoleti začnou krásně ujíždět ručičky, ale vždycky to krásně vybere a začne ho to s největší pravděpodobností moc bavit. Kačenka je vždycky nadšená a "bruslila" by pořád :-)  Já si pak připadám jako hráč curlingu, který "čistí" plochu před curlingovým kamenem :-) 

 

Znakování - hra, která pomůže vzájemnému porozumění mezi vámi a nemluvnětem

Více info o znakování

  

Loutkové stínové divadlo

Vyrobte si pár siluet postaviček z tvrdšího papíru – doporučuji jednoduché snadno rozpoznatelné postavy. Pak na tuto vystřiženou postavu připevněte lepenkou špejli, abyste s ní mohli manipulovat.

Ještě zbývá vhodně nastavená lampička či baterka, aby vytvořila na protější zdi krásný stín. No a hurá na divadlo!

V sekci pro 2-3leté děti je inspirace, jak připravit divadelní herce z vlastních rukou/prstů -hra s názvem "Stínové divadlo".  Myslím, že pro takto malé děti ještě takové "nevýrazné" tvary, které potřebují vyvinutou fantazii, nejsou, ale vy můžete začít trénovat na pozdější dobu :-)

 

Stínové kino

Posaďte dítě před sebe, aby se dívalo na protější zeď.

Vy si připravte několik předmětů, na které budete svítit baterkou a promítat jejich stín na stěnu. Dítě by pak mělo rozpoznávat, o jaké předměty jde. Najděte snadno identifikovatelné předměty – hrníček, konvici na čaj, vařečku, vidličku, nůž, lžíci, jablko, banán,...

 

Co to tu je? 

Dítě už vnímá nejen lidi, ale i prostředí okolo sebe. V tento čas už tedy můžete začít s intenzivní ukázkou a popisem toho, co se okolo něj nachází. Touto hrou strávíte mnoho času a je velká pravděpodobnost, že děcko zabavíte na hodně dlouhou dobu. Vždy mu ukažte, co to je a co se s tím dělá. Asi se u mnohých věcí zastavíte na déle, protože váš malý průzkumník bude chtít všechno poznat velmi důkladně :-)  Velmi zajímavé jsou i ty nejprostší věci, jako hrnec, poklička nebo mikrovlnná trouba. 

 

Hra na schovávanou 

Jednoduše schovávejte dítěti různé věci. Dítě už v tomto věku ví, že věc se nemohla ztratit, tak se bude snažit ji nalézt. Schovejte větší věci, které třeba udělají bouli pod dekou nebo jsou nějak více viditelné. Zároveň dítěti pomozte tím, že mu ukážete směr, kde asi hračka bude. 

 

Foukej, foukej

Už umí vaše dítě foukat? Nejvyšší čas ho to naučit - blíží se první narozeniny a sfouknout první svíčku je velmi důležité 

Zkuste si s dítětem lehnout na podlahu / stoupnout ke stolku / sednout ke stolu - a připravte si nějaké lehké předměty - listy ze stromu, malý kousek papíru, utržený kousek nitě atd. Ukažte dítěti, jak foukáním docílíte, že se věc pohne. Pak ho zkuste podpořit v jeho foukání. 

Až se mu podaří pochopit, jak foukání funguje, dejte mu brčko a kelímek s vodou. Opět mu ukažte, jak se dají foukáním vytvářet krásné bublinky. Pak ho nechte bublinkovat samotného. 

 

Přitáhni to blíž

Pokud nemáte doma hračky na šňůrce - tzv. tahací hračky, můžete takovou hračku vyrobit i sami. Na provaz přivažte auto, plyšáka nebo třeba vařečku nebo hračku, která vydává zvuky, když ji táhnete po zemi. Zkuste hru ještě vylepšit tím, že provaz, na který hračku uvážete, ještě prodloužíte tak, abyste mohli hračku na druhém konci provazu umístit někam dále - například za roh do dalšího pokoje. Tím dítě pozná nejen to, že se dají věci přitáhnout, ale i to, že něco může být schované a ukázat se, když se snažím k tomu využít ještě dalšího nástroje.

 

Šuplík plný překvapení 

supliky.jpg 

Pokud máte doma šuplíky, které můžete svému dítěti nechat k dispozici, udělejte to. Vyplatí se vám to. Zabaví se na hodně dlouhou dobu. Nechte mu tam věci, kterými si neublíží - vařečky, plastové nádobí, víčka trychtýře atd. 

  

Zima v koupelně

zimni-hratky.jpg 

Připravte si nějaké menší plastové voděodolné hračky, krabici od mléka (nebo jinou nádobu, kterou můžete dát do mrazáku).

Do nádoby dejte hračky, zalijte vodou a nechte v mrazáku zmrznout. Pak krabici vyjměte, obal odstraňte a získáte krásnou kostku ledu.

Napusťte vodu do vaničky (dítě může být ve vaničce nebo venku) a nechte kostku v teplé vodě (pozor, aby nebyla vařicí, jelikož si s ní bude dítě hrát) volně rozpustit. Jak se bude rozpouštět, budou z kostky vypadávat hračky. Dítě tak začíná poznávat další fyzikální zákony. 

Můžete vytvořit i barevné ledové kostky - buďto vrstvení barev v jedné velké kostce, nebo vytvořit více malých kostiček. 

 

Hry s jídlem 

Tyto hry jsou u dětí velmi oblíbené, pro rodiče jsou ale náročnější :-) Dítě se obecně rádo rochní ve všem, ale pokud si nechcete přidělat zbytečně moc práce s následným uklízením, tak mu dejte k dispozici jídlo k tomu vhodnější: piškot, sušenku, chleba, rohlík, nadrobno nakrájené ovoce či zeleninu atd. 

Díky tomu, že si může s jídlem pohrát, poznává různé konzistence, teplotu atd. Prostě mu zase o něco rozšíříte obzor. 

Pokud dítěti dáte k dispozici drobné jídlo, trénuje tím tzv. pinzetový úchop. Nabídněte mu rozinky, hrášek nebo kukuřici. 

 

Bublifuk 

Jednoduše kupte bublifuk (stojí pár korun) a dělejte vesele bublinky - dítě bude nejprve vyjukané, co to je, že to nejde chytit, ale pak už bude vesele skákat a bublinky honit. 

 

Tunel 

Vaše dítě už pravděpodobně leze velmi obratně. Zkuste mu to lezení trochu zpestřit 

Připravte si dostatečně velké papírové krabice, aby jimi mohlo dítě bez problémů prolézt. Odřežte jejich víka a připevněte je k sobě lepící páskou dostatečně pevně. Pak už tunel dejte do prostoru pokoje a vyzvěte dítě, aby jím prolezlo. Položte dítě na jednu stranu tunelu a vy jděte na druhou stranu, kde pak na dítě skrz tunel zavolejte, aby šlo za vámi. 

Aby byl tunel pro dítě příjemnější, můžete jej ještě pomalovat pěknými obrázky - květinami, stromečky, sluncem či obláčky... Obrázky můžete namalovat jak vně, tak zevnitř. V tom případě však může být riziko, že se mu uvnitř bude natolik líbit, že nebude chtít vylézt 

 

Koníček 

Dejte si dítě na ramena nebo na záda a choďte, běhejte, skákejte s ním po místnosti či venku. Když budete super máma či táta, tak budete dělat íhá  a napodobovat chůzi či klus koníčka i se zvukem kopyt. 

 

Nezapomeňte se podívat i na hry v sekcích pro předchozí věkové kategorie. Jistě tam najdete další inspiraci 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nové hry

(Jana, 23. 11. 2014 13:56)

Dobrý den Marcelo, nové hry budou, Kačenka právě dospěla do tohoto věku, tak budeme vymýšlet další hry. Určitě se dočkáte. Hezkou zábavu!

bila

(marcela bila, 23. 11. 2014 13:29)

chcem hry prosim vas pekne

 

 

1_Nakladatelství Portál