Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hry pro děti 2 - 3 roky

Tip pro Vás            

mluv_se_mnou.jpg

Ukázka z knihy a více informací 

 

Návštěva ZOO

zoo.jpg

Připravíme si několik (minimálně 5, maximálně 15) obrázků zvířátek, které můžeme vidět v zoo. Zvířátka buďto namalujeme, nebo si jejich obrázky vytiskneme z internetu nebo použijeme ilustrace z časopisů... 

Obrázky tajně rozmístíme po zahradě (po bytě) na zem nebo je přilepíme na stěnu. 

Prvním úkolem je, že budeme spolu zvířátka hledat. Když dítě všechna zvířátka najde, oceníme jeho snahu a nastává druhá část hry. 

Druhým úkolem je co nejrychleji doběhnout k obrázku zvířete, jehož název vyslovíme. Motivujeme ho třeba tak, že: slon má hlad, rychle mu musíme dát jídlo, kde je slon? Když k obrázku slona přiběhne, natáhne ruku jako že v ní má krmení a nakrmí ho :-) 

Dalším rozšířením může být to, že u daného zvířátka uděláme něco, co ho napodobí - například u slona si propleteme ruce a uděláme chobot, u hada se začneme plazit jako hadi, u želvy se pohybujeme veeeeelmi pomalu atd. 

Starším dětem můžeme přidat ještě další úkol: Budeme mít hromadu jídla, které bychom mohli zvířátkům nabídnout (opět jen obrázky nebo ty, které má dítě ve své dětské kuchyňce na hraní) a v rámci úkolu nakrmit zvířátko pak bude muset i vybrat správnou potravinu - například opičce banán atd. 

 

Barevní motýlci z papírových utěrek

barevni_motylci_z_papirove_uterky--1-.jpg barevni_motylci_z_papirove_uterky--2-.jpg

Přivítejte jaro těmito roztomilými barevnými motýlky! 

Jejich výroba je velmi jednoduchá. 

Potřebujete pouze: 

  • papírovou utěrku
  • vodovky, štětec a vodu :-) 
  • čističe dýmek 

Papírovou utěrku rozložte tak, aby byl případný vzorek na stole a vy jste měli nepotištěnou stranu k sobě. Pak už jen dejte dítěte štětec a ať tvoří. Jen ho maličko hlídejte, aby neměl štětec moc mokrý, to by si mohl papír snadno protrhnout. Nám se s Kačenkou líbily tečky, ale můžete si motýlka vymalovat, jak chcete :-) 

Po zaschnutí barev pak jen stáhněte papír uprostřed tak, aby šlo čističem dýmek vytvořit "trup" motýlka a tykadla nám pomůže pěkně zformovat náš prst (nebo tužka). 

Můžete si vytvořit motýlky i z barevných ubrousků, nebo takové mláďátko třebas i z jednoho ústřižku toaletního papíru :-) 

 

Barevná hra

barevna-soutezni-hra.png

Tato hra je soutěžní. Soutěží buďto jedinci mezi sebou, nebo, pokud nás je více, tak soutěží týmy. 

Vyhlásí se barva a soutěžící mají za úkol přinést na stanovené místo vše, co má uvedenou barvu (například červenou kostku, svíčku, kelímek, kolíček...). Na shromažďování je předem uvedený čas, například 3 minuty. Pak je hra ukončena a sčítají se nashromážděné předměty jednotlivých soutěžících/týmů. Kdo jich má nejvíce, vyhrává. 

Hru můžete se staršími dětmi obměnit z barvičkové na písmenkové - úkolem pak je najít a přinést předměty začínající na určité písmeno - například K (kolíček, kelímek, krabice...) - aby si týmy nebraly předměty z ruky, dáme každému týmu jiné písmenko. 

 

Věšení prádla a hra s kolíčky 

veseni_pradla_kolickovani.jpg

Tato hra je báječná v tom, že vám konečně někdo začne "snad i rád" pomáhat v domácnosti :-) 

Tak ale hlavně natrénujete jemnou motoriku :-) 

S kolíčky nejprve můžete hrát hru na třídění dle barev, nebo druhů kolíčků. Kolíčky si mohou také na sebe nacvakávat a spojovat je tak v dlouhou řadu.... Pak už se pusťte do věšení prádla a váš malý pomocníček prádlo vždy přicvakne kolíčkem. 

Ukažte mu také zábavné točení, když cvaknete kolíček na prázdnou šňůru :-) Ale asi až nakonec, ať vám pomocníček nezběhne k jiné činnosti hned na začátku :-) 

 

Hledání puzzle na procházce

Připravíme si jednoduchý obrázek - buďto jej namalujeme, nebo vystřihneme z nějakého časopisu / krabice od cereálií atd. Obrázek pak rozstříháme dle věku dítěte na několik kousků - mladším například jen na 6 kusů, starším na více. Pamatujte na to, že by i jednotlivý kousek měl být dobře viditelný - čili větších rozměrů (např. 5x5cm). Máte-li dřevěné puzzle, jsou optimální. 

Jednotlivé kousky pak rozházíme nepozorovaně po trase prohlídky (při procházce rodiny může například tatínek jít trochu napřed a umístit obrázky na dobře viditelná místa). 

Dítě pak obrázky cestou sbírá a až bude mít všechny (jejich počet mu sdělíte), pak může obrázek složit. 

 

Gumičkování

gumickovani--1-.jpg gumickovani--3-.jpg gumickovani--5-.jpg gumickovani--6-.jpg gumickovani--8-.jpg gumickovani--12-.jpg gumickovani--13-.jpg gumickovani--15-.jpg gumickovani--16-.jpg gumickovani--17-.jpg

Tuto hru jsem mohla zrealizovat na svém kurzu díky mému šikovnému mužíčkovi, který mi pro to vyrobil jak desku, tak dodal špalíčky. Ale je možné si vyrobit alternativu: koupit korkovou tabuli a použít špendlíky z větší hlavičkou - hlídejte ale u toho děti, aby si neublížily. 

Pak už schází jen barevné gumičky - buď si kupte klasické v papírnictví, nebo ty, z nichž se pletou náramky. Můžete využít i gumičky do vlásků - ty také možná vyhrají díky své barevnosti :-) 

No a natahujte a natahujte - vyzkoušejte jen tvary (obdélník, čtverec, trojúhelník...) nebo i celé obrázky - viz např. moje ukázka. 

 

Třídění odpadu 

recyklace--1-.jpg 

Možná už vás napadlo seznámit děti s tříděním odpadu v praxi, což je naprosto super. Pokud budete chtít své učení ještě posunout trochu dál a rozšířit dětem obzor, co vše se může třídit a jak, pak jsem si právě pro vás připravila tuto hru.

Snad i díky této zábavě naše děti budou mít pozitivnější vztah k naší přírodě...  :-)  

Určitě je zaujme i to, když jim řeknete, jak dlouho přírodě trvá, než si poradí s určitými materiály - například, že než by se rozložil plastový kelímek od jogurtu, byli by z nich babičky a dědečkové (rozklad trvá 70 let). Info získáte například zde 

No a jak na to? 

Velmi jednoduše - víko z krabice od bot polepíte barevnými papíry dle barvy recyklovaných materiálů - žlutý plast, modrý papír, zelený sklo, můžete přidat i oranžový papír na tetrapak a já jsem pak přidala ještě černý na směsný odpad. Aby se dětem propojila barva s popelnicí (vizualizace je báječný pomocník), přidejte tam vytištěný obrázek popelnice, s jakou se setkají i u vás.  A pak prořízněte škvírku na prostrkávání obrázků odpadu.

Můžete si samozřejmě vybrat nějakou delší krabici a dát tam i pruh, kam se budou dávat oděvy atd. na charitu a ještě třebas třídit sklo na barevné a bílé ...   A když přidáte ještě další, znázorňující kompost, bude to naprosto dokonalé.... :-)   

No a pak už jen vybrat správné obrázky a dávat do správného pruhu. Já jsem si připravila zalaminované, aby déle vydržely, ale je možné využít i letáků z obchodů (doporučuji menší formáty, nebo děti mohou obrázky i přeložit, aby se jim vešly do škvírky - aspoň budou trénovat i jemnou motoriku :-)  ). 

recyklace--2-.jpg

Abyste mohli nechat děti pracovat samostatně a pak je jen zkontrolovat, jestli odpad roztřídily správně, můžete si dovnitř do krabice vlepit tavnou pistolí ještě kartóny jako přihrádky, tak se nebude "odpad" mísit.... 

 

První krůčky k tenisu

tenis--1-.jpg tenis--3-.jpg tenis--4-.jpg

 

Chcete začít učit děti hrát tenis? V tomto věku je ještě těžké chytit rychle padající míč. Ale když to zkusíte s nafukovacím balónkem, bude mít dítě dost času se připravit na správné místo, kam míč padá a včas ho odpálit! 

A můžete si vyrobit i báječně barevnou pálku - na vlastní výrobek bude dítko patřičně pyšné a bude se mu jistě veseleji hrát :-) 

Pálku můžete vyrobit z papírového talířku, jako je na obrázku, ke kterému připevníte tavnou pistolí lékařskou špachtli. Náhradou za papírový talířek může být i vyříznutý tvar (můžete připravit zvířátko, obličej ...) z tvrdšího kartónu. 

 

Zdravé cvičení pro malé i velké nožky

p1020323.jpg

Báječná, jednoduchá, barevná a zároveň zdraví prospěšná hra! 
Potřebujete jen krabici od bot, obyčejné papíry, alobal (můžete použít i cvrnkací kuličky atd.) a něco na pomalování. 

Dítě vytvoří malé kuličky z alobalu a pomaluje krabičku. 
Vy do krabice vystřihnete menší díry na to, aby se do nich dítě kuličkou trefilo a pak ještě obrys jeho nožiček a ručiček. 

 

A hra? Tedy vlastně 2 hry?  
Jednoduše se dítě (můžete uspořádat i soutěž mezi sebou, kdo bude šikovnější :-) ) musí snažit vzít kuličku bosou nožičkou (mezi plosku a prsty) a přemístit ji do krabičky. 
S vystřiženými a pomalovanými ručičkami a nohama bude také zábava - prostě rozmístíme nejlépe po koberci stopy a ťapeme nohama po nohách a ručkama po rukách... 
Hezkou zábavu!

 

Puzzle na dva způsoby

Těch způsobů je jistě mnoho, ale tady ukázka toho, jak jednoduše můžete připravit pro děti jejich první puzzle doma. 

První variantou je namalovat jednoduchý obrázek na tvrdší papír (ať nám chvilku vydrží) - já jsem zvolila kulatý, ať tento tvar ještě dítěti napoví, zda na to jde správně :-) 

p1020316.jpg

A druhá varianta je myslím ještě zábavnější - vzala jsem staré kostičky, ale můžete použít i třeba z dupla a na několik kostiček naskládaných na sebe nalepit obrázek vlastnoručně namalovaný, nebo nějakou nálepku. Pak kobercovým nožem rozříznout obrázek dle kostiček a pak už jen kostičky rozkládat a skládat, rozkládat a skládat, rozkládat a skládat - až omrzí, vyměňte jednoduše za nový. 

Skládačku můžete udělat z kostiček stejně velkých, nebo je nakombinovat, jako je na obrázku z růžových kostek - tuhle záhadnou malbu udělala Kačenka a musím říci, že dala zabrat i nám dospělým - kostičky jsou kombinací dlouhých a krátkých. 

Jako podklad pro nalepení svého obrázku můžete zvolit třebas i dřevěné kostky, staré prostírání, prostě cokoliv, co jde rozstříhat/nařezat/ rozdělit. 

p1020317.jpgp1020318.jpgp1020327.jpg p1020328.jpg p1020321.jpg

 

Obrázky z listí a dalších přírodnin

p1020115.jpg p1020109.jpg prirodniny_pinterestcom.jpg  haisentito.it carujeme.cz

Upřímně: ty krásnější věci asi vytvoříte Vy rodiče :-) nebo starší sourozenci, ale i děti si mohou vyrobit jednoduchý obrázek doplněním Vaší malby (na namalovaného ptáčka jen nalepí jeden list jako křídlo) nebo prostě jen může rozvíjet svou fantazii lepením listů vedle/na sebe - kdoví, co z toho vznikne za mistrovské dílo :-) 

 

Provlékačka 

provlekacka.jpg provlekacka--2-.jpg provlekacka--3-.jpg

A už je čas na trénink i této jemné motoriky. 

Doporučuji vystřihnout nějaké pro děti atraktivní tvary z barevného a zejména tvrdšího papíru - já jsem něco připravila ze čtvrtky, něco z kartonové krabice-tady můžete také narazit na pěkné barvičky a vlastně zadarmo. No a pak už jen nějaký rozumný provázek pro jejich ještě trochu nemotorné ručičky - báječná je tkanička od již vysloužilých bot - má pevný asi centimetrový konec, který se dobře drží. 

 

Skládání obrázku

skladani_obrazkupostav.jpg

Aktivita, k jejíž přípravě potřebujete jen papír, nůžky a fixy a 5 minut času. Pak už necháte tvořit děti. 

Vytvářet můžete všelijakou skládačku - dům, auto ... My jsme si s dětmi vybrali lidi. Proto jsem si naskládala asi 5 papírů A4 na sebe (tím si ušetříte čas, nastříháte si 5 kopií najednou) a z něj vystřihla vše, co bylo potřeba - obličej, tričko, kalhoty, sukni či šaty, čepici. Pak už jsem nechala tvořit děti. Štěpánek si namaloval svého kluka mimozemšťana sám - na obrázku vpravo, a já jsem něco vytvořila s pomocí Kačenky - trošku mě leká, že se už hodně stírá rozdíl mezi mými a Štěpánkovými výtvory :-) 

No a když už jsou pomalovány všechny obličeje, trička, kalhoty atd., tak si můžete skládat postavy a měnit jim jednotlivé části oblečení... 

Štěpánek si pak v závěru svého kluka mimozemšťana slepil lepící páskou a hrál si s ním dál - chodil s ním, dělal gymnastický provaz, ukláněl se.... Kreativitě se meze nekladou. 

Pokud se pustíte do tvorby například domečku, můžete měnit střechy, okna s různými vykukujícími lidmi z oken atd. 

 

Girlanda za papíru

girlanda.jpg girlanda_2.jpg

Girlandou si můžete vyzdobit pokojíček nebo jakoukoliv místnost, málo práce a nadělá hodně parády :-) A hlavně Vaše dítko si zkusí práci s nůžkami - často asi dojde k tomu, že girlanda bude spíše kraťounká girlandička, ale časem se to určitě zlepší a náklady na výrobu dalších a dalších a dalších nejsou nijak velké :-) 

Co k tomu potřebujete? Jen papír, z něhož si vystřihnete kolo - co největší a pak už jen stříháte do kruhu až skoro ke středu - viz obrázek. 

Takové girlandy jsme vyráběly s dalšími maminkami na mikulášskou besídku - bíločervené a spolu s vločkami udělaly na stropě velkou parádu :-)  

 

Obrázky z vatových tyčinek 

obrazky_z_vatovych_tycinek--6-.jpg obrazky_z_vatovych_tycinek--2-.jpg obrazky_z_vatovych_tycinek--3-.jpg obrazky_z_vatovych_tycinek--1-.jpg 

Toto "malování" jsem podnikla sice už s Kačenkou, které je 1,5 roku, ale přiznám, že Kačka obrázky spíše bořila než tvořila.

Ale starší děti by už mohly alespoň sluníčko z tyčinek sestavit.

No a pro menší děti je to zábava, která jim trochu podporuje představivost... 

 

Náhrdelník či náramek z nastříhaných brček

p1010086.jpg p1010087.jpg p1010089.jpg

Vyrobte si spolu parádní náhrdelník nebo náramek za pár kaček z několika brček. Budete potřebovat několik různobarevných brček a provázek (pokud možno netřepící se - já jsem měla jen třepící, tak jsem jeho konec, kterým dítě navléká brčkové korálky, opálila sirkou). 

Pak už jen dítko navléká do správné délky a vy už jen pořádně zauzlujete a pak už budete dělat jen parádu :-) 

 

Cvrnkaná do krabice

 
cvrnkana-do-krabice.jpg
Další hra s víčky od pet lahví :-) 
Budete na ní potřebovat pouze krabici - například od bot a víčka od pet lahví. 
Stačí vyřezat otvory v krabici jako vjezdy pro víčka a pak už si zvolit nějakou vzdálenost, ze které se budou do otvorů víčka cvrnkat/střílet. 
Pravidla si vytvořte sami podle počtu účastníků nebo jejich věku. Pokud vás bude více, pak můžete hrát o to, kdo do krabice nacvrnká dříve svou hromádku víček. 
Ještě jedna drobná rada - jelikož krabice má malý rantlík na zemi, takže vjezd do ní není tak hladký, je lepší si otočit víčka hladkou částí dolů k zemi. 
 
Malba na kámen

malba-na-kamen-1.jpg malba-na-kamen-3.jpg malba_na_kamen_kvetiny.jpg

Najděte si v přírodě nějaký spíše světlejší a  plošší kámen a vezměte si nějaké barvičky. Stačí klidně i fixy, ale pokud chcete, aby byly barvy výraznější, použijte akrylové barvy.  Pak už nechte působit fantazii svou a dítěte. 
Inspirace najdete na webu spousty - viz obrázky výše
 
 
Obrázky z párátek

obrazky-z-paratek--3-.jpg obrazky-z-paratek--2-.jpg obrazky-z-paratek--1-.jpg

Prostě si kupte krabičku párátek nebo, pokud máte doma jen špejle, tak si je nalámejte na menší kousky a pak už tvořte, co vás napadne. 
U obrázku s autem jsem použila jako kola papírový ubrousek (párátková kola by byla podivně hranatá :-) ) 
Toto je také výborná zábava na zkrácení dlouhé chvíle v restauraci. 
 
 
Brčkový "odfoukávaný" fotbal 
stazeny-soubor.jpg
Připravte si 2 brčka a lehký balónek (například zmuchlaný papírový ubrousek). Pak ještě nějaké ty branky, aby byl fotbalový zápas opravdovější :-) a hurá do toho.
Pravidla jsou jednoduchá - prostě, foukat do brčka tak, abychom odfoukávali balónek svým směrem (a to bude velký boj, protože naše "fuky" půjdou skvěle proti sobě, takže nám bude balónek všelijak zatáčet) a trefit se do branky ! :-)  
  
 
Papírové sněhové vločky - zimní klasika 
papirove_vlocky.jpg
Zimní klasikou jsou papírové vločky - návodů na jejich výrobu najdete na internetu spousty. Vaše dítko asi nevyrobí žádnou specialitku, ale bude krásná od srdce - prostě občas někam trochu střihne a vy jen "maličkato" můžete jeho dílko dotvořit.
 
My jsme si pak s dětmi z vystřižených vloček nádherně vyzdobili pokojíček - pověsili jsme je na nitě a ty přilepili izolepou ke stropu - krásně se tak stále pohybují. 
 
 
"Čára" z víček od pet lahví 
pet_vicka_cara.jpg 

Víčka od "petek" se dají využít všelijak - krásné různobarevné obrázky, věže, hradby... ale teď se věnujme čáře. 

S dětským soupeřem si připravte několik víček na hromádku a posaďte se vedle sebe (nejlépe na podlahu). 

Pak můžete hrát 3 různé varianty hry: 

  • opravdová čára - připravte si v přiměřené vzdálenosti od vašich hromádek čáru (nejlépe z provázku, který upevníte na obou stranách snadno odstranitelnou lepicí páskou). Pak se snažte cvrnknout do víčka tak, aby se zastavilo co nejblíže u čáry. Ten, kdo je nejblíže, vyhrává - byť to asi v soutěži s malým dítětem není tak podstatné :-) Hlavní je ta super zábava. 

  • maximální přiblížení k dalšímu předmětu - do přiměřené vzdálenosti od hromádek s víčky položte nějakou věc - plyšáka, kelímek atd. Pak se snažte cvrnknout do víčka tak, aby se přiblížilo co nejvíce k dané věci. 

  • kdo docvrnkne dál - prostě cvrnkejte do víček co možná největší silou, aby víčka letěla co nejdále. Cvrnkat můžete nejen prsty, ale i nějakou pomůckou - Štěpánek vymyslel takovou hokejku ze špejle. 

Víčka od pet lahví jsou báječné, protože se mohou nepředvídatelně otočit na hranu a místo toho, aby se jen šoupla kousek dál, tak najednou ujedou po hraně úplně někam za roh :-) 

Super zábava! 

 
Barevnolístečková koláž

barevnolisteckova_kolaz.jpg

Pokud jste už vyzkoušeli dítěti svěřit lepidlo a ono jej jen neochutnávalo, tak hurá do veselé tvorby pestrobarevného obrázku. 
 
Asi ještě samo nebude umět vystřihnout nějaké tvary (jakékoliv kousky různobarevného papíru), tak to udělejte za něj. Pokud máte i nějaké zdobné nůžky, které dělají vlnky atd., budou tvary ještě hezčí. 
 
Pak si připravte podkladový papír (na fotce je bílý, ale můžete zvolit jakýkoliv) a na něj nechte dítě nalepit malé tvary dle vlastního uvážení - vedle sebe, nad sebe, přes sebe... 
 
Nám se obrázek krásně vyjímá v pokojíčku. Je to jeden z nejkrásnějších dílek Štěpánka. 
 
 
Domalování obrázku dítěte

domalovani_obrazku_ditete2.jpg domalovani_obrazku_ditete.jpg

Nechte dítě namalovat jakýkoliv obrázek. Pak už nechte Vaší fantazii zapracovat a dotvořte obrázek tak, aby namalovanou věc poznalo i dítě.
Jako vzor uvádím obrázek, který namaloval Štěpánek propiskou a já jej domalovala pastelkami. Zrovinka moje fantazie byla schopná vytvořit jen hlavy :-)
 
 
Koláž obličeje

Namalujte na papír tvar obličeje – namalujte ho přiměřeně velký, aby se tam hodily další části obličeje, které si vystřihnete z časopisu: několikero očí, vlasy, uši, nos, vousy, knír,...

Pak dítě nechte na připravený obličej dolepit/přiložit tyto vystřižené části obličeje – uvidíte, jak náramně legrační obličeje vzniknou
 
 
Vymalování vystřižené šablony
 
vymalovani_sablony.jpg vymalovani-sablony.jpg vymalovani_sablony_2.jpg vymalovani-sablony-3.jpg
Vystřihněte nějakou šablonu, v níž dítě jasně uvidí určitý předmět - člověka, auto, autobus, strom, domeček, květinu, letadlo.... Pak jej nechte vymalovat či vybarvit šablonu dle svých představ.
Krásně si tak trénuje svou představivost - i bez barev a všech drobností lze poznat obrázky jen dle obrysů....
Štěpánek třeba u autobusu, jehož foto přikládám, namaloval pasažéry a pak ho ještě napadlo tam nalepit izolepou okénko, které si vystřihl z dalšího kusu kartónu. (Kartón je myslím prima materiál a hlavně, všichni v tomto věku mají dost kartónu z mlék či plen, jako my). 
 
 
 
Nezbedný balónek 
 
Velkou zábavu zažijete nejen při hře samotné, ale i při přípravě neposlušného balónku. Aspoň já s kamarádkou jsme se bavily jako puberťačky.  
 
Potřebujete 2 nafukovací balónky a vodu. Jeden balónek vsunete do druhého a necháte hrdlo koukat z venkovního balónku. Hrdlo vnitřního natáhnete na část vodovodního kohoutku a zapnete vodu. Naplníte vnitřní balónek vodou - stačí jen trochu - dle uvážení. Pak jej zauzlujete a pak nafouknete venkovní balónek. 
 
Pak už si s ním házejte, pinkejte, uvidíte, jaká je to zábava, protože balónek vždy poletí jinam, než si myslíte. 
 
 
Zábavná pantomima 
 
Vaše dítě bude mít obrovskou legraci z toho, jak se budete pohybovat, když budete předvádět nějakou činnost nebo předmět, který by měl uhádnout. Snažte se volit jednoduché náměty - například psát na pc, kopat s lopatou, hrát fotbal, hrát na trumpetu či na piáno nebo jíst - samozřejmě vše bez zvuků - pantomima může být ohromně zábavná. 
 
Pobídněte samozřejmě i dítě, aby zkusilo něco zahrát i samo. 
 
 
Hádání zvuků
 
 
Vymýšlejte různé zvuky, které by mělo dítě uhádnout. Pak si můžete role prohodit - dítě bude vymýšlet zvuky a hádat je budete vy. 
 
Příklad: Tiktak tiktak (hodiny), kap kap - kapička/déšť, haf haf - pejsek - a další zvířátka... 
 
Hru můžete obměnit i tak, že se schováte do jiné místnosti (do koutku, aby na vás dítě nevidělo) a pak třeba ťukáte do hrnce nebo nastartujete auto na setrvačník - provádíte činnosti, které dítě zná a má je spojené s vizuální stránkou. Teď pro  něj bude zajímavé oddělit vizuální stránku a hádat jen podle zvuku. 
 
 

Svět Plodů: Zdravé oříšky a sušené ovoce za skvělé ceny! 

susene_plody_souhrn.jpg

 
 
Hrátky s lepící páskou 
 
Štěpánek dostal do ruky lepící pásku se samořezem (aby se (i okolí) neohrožoval nůžkami). Co ten s tím dokáže vykouzlit. A stráví u lepení, oblepování a přilepování třeba i hodinu.
 
Myslím, že když dáte dítěti lepící pásku do ruky, nemusíte ho ani inspirovat, co dělat, nápadů bude mít sám dost. 
 
Štěpánek slepuje krabici od bot, z níž jsme vyrobili domeček / garáž pro auta - takže všechna okna a dveře jsou opět neotvíratelná :-) Nebo dnes jsem vyndala z našeho herbáře vysušené kytičky a ty nalepil na roličky toaletního papíru. 
 
Můžete se také zapojit a třeba si spolu vyrobit vláček. Budete k tomu potřebovat dvě či více krabiček od čaje na mašinu a vagóny. Mašinu či vagóny můžete vyrobit i z roliček od toaletního papíru. Komín pak přilepíte ze smotaného kousku papíru do roličky. Jednotlivé vagóny spojíte provázkem - samozřejmě vše se jen lepí a lepí, žádné složité práce. 

 

Malování vodou na chodník

V letních měsících naprosto ideální.

Dejte dítěti nějakou nádobu s menším hrdlem - nejlépe pet lahvičku od limonády s nevytékajícím uzávěrem (my máme v oblibě od Kubíka). Naplňte ji obyčejnou vodou a nechte ho mačkáním lahvičky stříkat po chodníku nějaké obrazce. V závěru 3 roku by už mohl namalovat něco jiného než jen cákanec nebo různé klikatice :-)

Pokud mu budete chtít ukázat nějaký obrázek i vy, tak se do toho pusťte. Zkusila jsem i lahvičku s rozprašovačem (na kytky), jde to také výborně a dosáhnete rovnoměrnějšího rozstříkání, než z pet lahvičky. Děti v tomto věku už by mohly umět mačkat i rozprašovač, tak by to pro ně mohla být velká zábava. 
 

Tajné malování voskem

tajne_malovani_voskem.jpg

Už jste někdy psali tajný vzkaz, který není vidět? Pro vaše děťátko můžete takový vzkaz namalovat. Stačí jen papír, svíčka a vodovky se štětcem. 

Na papír namalujete svíčkou obrázek - doporučuji pořádně přitlačit a udělat tlustější čáry. Pak si dítě vezme vodovky a štětečkem s barvou bude papír vybarvovat. Obrázek mu pak z barvy vystoupí. Můžete si i role vyměnit a obrázek vám může namalovat dítě  a vy si pak papír obarvíte a zjistíte, co vám namalovalo. 

Můžete z toho udělat i delší napínavou hru, že budete mít více obrázků, které si musí dítko vybarvit, aby se postupně dostalo až k pokladu - viz hra "Honba za pokladem" v této sekci her pro děti 2-3 roky. 

 

Hra na opičku

Toto je ohromná zábava. Zkuste dítěti ukázat, jak dokážete uchopit prsty u nohou nějaký předmět – tužku, ponožku, kapesníček atd. Pak ho vyzvěte, ať to také zkusí. 

 

Bruslení

Pokud máte doma plovoucí podlahu, pak vyzkoušejte tuto jedinečnou zábavu.

Připravte si hadr, který bude po podlaze klouzat a vyzvěte dítě, aby si na něj jednou nohou stouplo a druhou nohou odráželo. (Asi nejprve bude potřebovat vaší ukázku.)

Pokud dítě zvládne variantu s jedním hadrem, můžete mu dát hadr i pod druhou nohu a může bruslit jako opravdový bruslař.  

 

Až se to naučí bravůrně, můžete si zahrát hokejový zápas. Místo puku zvolte balónek, smotané ponožky do klubíčka či krabici od tavených sýrů a hokejky obstojně nahradí vařečky. 

 

Honba za pokladem

Tuto hru můžete hrát jak venku, tak doma.

Pro děti v tomto věku je ještě obtížné se orientovat v nakreslené mapě, proto je lepší jim říci, kde je první uložená indicie a od ní se pak odvíjí celá trasa k hledanému pokladu.

První stanoviště může být například v botníku, kde je obrázek s namalovaným (nebo z letáku vystřiženým) kartáčkem – tato indicie ho navede do koupelny, kde je u kartáčku první odměna (lentilka) a na papírku namalovaná další indicie (například vidlička) – v příborníku je pak umístěná další lentilka jako odměna a u ní další obrázek jako indicie.

Takto si můžete udělat několik stanovišť, kterými musí dítě projít, aby se dostalo k velkému pokladu – tím může být buďto opět nějaký pamlsek, ale už opravdu velký  nebo nějaká hračka, cokoliv, co dítě nadchne a bude motivovat pro další honbu za pokladem, kterou mu připravíte někdy příště.

Pokud budete hrát hru venku na zahradě, pak jako indicie můžete namalovat například jeho motorku (kterou máte uloženu v kůlně), zahradní kolečko, pískoviště, skalku s kytičkami atd.

Můžete zvolit i jednodušší variantu s pomocí plastových vajíček z kinder vajíček a nějakých dobrot. 

20170215_170830.jpg Do vajíček nastrkáte "raději" :-) po jedné dobrůtce (zdravější či méně :-) - rozinky, oříšky, lentilky...) a rozházíte je po zahradě. Pak už jen vyhlásíte, kolik "pokladů" je ukryto a hurá na to! 

Chcete-li dodat hře edukativnější ráz, můžete do vajíček rozstrkat rozstříhaný obrázek jako puzzle. 

 

 

Hra na pejska stěhováčka

Dítě leze po čtyřech a na zádech nese lehký náklad, např. papírovou krabici, hadrový balón, autíčko nebo knížku. Snaží se prolézt jako pes či kočka po čtyřech vyznačenou dráhu tak, aby mu předmět nespadl.

Aby to bylo pro dítě zábavnější napodobuje psa, kočku nebo jiné zvířátko jeho typickými zvuky haf, mňau... 

Pokud máte doma šikovnější dítě, tak zkuste, aby udělal medvěda - chodit po nohou a náklad nést na hlavě a dělat brum brum a trochu se kolíbat ze strany na stranu :-) 

 

 

Obrázky ze zalaminovaného barevného papíru

obrazky_folie_mestecko.jpg obrazky_folie_vez_domek_stromek.jpg obrazky_folie_snehulak.jpg obrazky_folie_traktor.jpg obrazky_folie_autobus.jpg obrazky_folie_masinka.jpg obrazky_folie_kyticka.jpg obrazky_folie_housenka.jpg

Pokud máte možnost si někde nechat zalaminovat pár barevných papírů, velmi doporučuji. Zajistíte tak dlouhou trvanlivost materiálu, což je tu našich prcků velmi důležité :-)  

Ze zalaminovaných papírů si pak nastříhejte různé jednoduché tvary (já jsem zvolila čtverce, obdélníky, kolečka, trojúhelníky) a skládejte s dítětem krásné obrázky. Podporujete tak fantazii a zručnost dítěte. 

 

Domácí tenis

Jako tenisová pálka nám dobře poslouží lehké kuchyňské prkénko – je na vás, jestli zvolíte dřevěné nebo plastové či nějaká lehká knížka (Štěpánek miluje knížky tak, že si s nimi hraje tak dlouho, dokud se nerozpadnou. Takže my máme jako nejlepší pálku jeden list z tvrdého leporela).

Jako míček si vezměte nějaký lehký malý míček (rozhodně ne těžký tenisák) nebo ponožky smotané do klubíčka.

 

A hurá do hry! Můžete zkusit dítěti míček házet přímo nebo (pokud jste zvolili neponožkovou variantu) jej hodit na zem, aby se odrazil a pak se ho dítě snaží trefit prkénkem. Později může hrát tenis o zeď nebo s vámi, když budete mít stejně kvalitní tenisovou pálku jako on :-) 

 

Loutkové stínové divadlo

Již jsem vám dávala tip na stínové divadlo, kde vyrábíte stín svýma rukama (viz hra v této sekci níže). Můžete zkusit i variantu, která vám zabere více času na přípravu, ale vypadá moc dobře.

Vyrobte si pár siluet postaviček z tvrdšího papíru – doporučuji jednoduché snadno rozpoznatelné postavy. Pak na tuto vystřiženou postavu připevněte lepenkou špejli, abyste s ní mohli manipulovat.

Ještě zbývá vhodně nastavená lampička či baterka, aby vytvořila na protější zdi krásný stín. No a hurá na divadlo! 

 

Stínové kino

Posaďte dítě před sebe, aby se dívalo na protější zeď.

Vy si připravte několik předmětů, na které budete svítit baterkou a promítat jejich stín na stěnu. Dítě by pak mělo rozpoznávat, o jaké předměty jde. Najděte snadno identifikovatelné předměty – hrníček, konvici na čaj, vařečku, vidličku, nůž, lžíci, jablko, banán,... 

 
Výroba látkové chobotnice
 
 chobotnice1.jpg chobotnice.jpg
Pomůcky: čtverec látky na tělo, vata, gumička, fixa nebo další druh látky na oči a pusu nebo knoflíky na oči, (špejle).
 
Doprostřed látky vložte trochu vaty (bude to hlava chobotnice) a obtočte gumičkou. Pak dítě může stříhat „ruce chobotnice“ – udělejte si jich kolik chcete. Jen počítejte s tím, že každá ruka bude spletená jako copánek ze tří částí. Mně většinou vychází tak na 5 rukou. 
 
Nastříhané cáry pak splétejte do copánků (to bude asi opět práce jen pro vás – dítě může držet hlavičku chobotnice, aby se vám lépe copánky pletly). Konce copánků pak svážete tak, že uděláte uzel na koncích, které jsou nad nejkratším konečkem umístěným pod těmito dvěma krajními konci. A nebo tam dáte další gumičku. 
 
Následuje vystřižení a nalepení očí a úst z látky nebo našití knoflíků místo očí nebo jen prosté namalování očí a úst fixou. Nakonec můžete uvázat chobotnici ještě šátek na hlavu a šálu na krk a připevnit špejli, pokud s chobotnicí budete chtít hrát i divadlo. Špejli jen prostrčíte krkem do hlavičky, pak ji můžete kdykoliv zase sundat. 
 
 
Výroba svítilny
 
vyroba-svitilny.jpg vyroba-svitilny2.jpg vyroba-svitilny3.jpg
Pomůcky: sklenička, malá svíčka, barevný papír, nůžky, lepenka, (sešívačka).
Připravte si skleničku – velikost je zcela na vás – roztomilé jsou maličkaté od jogurtu či marmelády, ale je možné udělat i velkou svítilnu do zavařovačky na okurky. 
Papír obtočte okolo sklenice a ustřihněte jej tak, aby horní rantl byl jen trochu nad sklenici (u  nízké skleničky cca 3 cm u velké to může být více). Na šířku by měl papír pokrýt sklenici, zbytek můžete odstřihnout. Pak papír přehněte po délce na půlku. Toto všechno budete muset asi připravit sami a pak už přijde čas za zapojení vašeho dítěte! 
Dítě si vezme nůžky a bude stříhat přehnutý papír asi do 2/3 a četnost střihů záleží na vás, ale doporučuji cca po 1 cm, aby to vypadalo pěkně. Až budete mít nastříháno, tak pak už jen obtočte znovu sklenici nastříhaným papírem, konce k sobě spojte buď lepenkou nebo sešijte sešívačkou a horní rantl můžete připevnit ke skleničce lepenkou. 
Pak už jen spolu s dítětem dejte do skleničky svíčku a zapalte a nádherná romantická atmosféra je tady! 
 
 
Hra na Popelku 
 
Kdo by neznal tu krásnou pohádku. 
Do misky nasypte rozinky, brusiny, odlišné těstoviny, odlišné luštěniny ... a směs promíchejte.
Pak připravte patřičný počet misek, do kterých by dítě mělo rozdělit potraviny zpátky – jedna miska rozinek, jedna kolínek, jedna vřeten, jedna fazolí.... Krásně tím budete trénovat jemnou motoriku a zároveň rozlišovací schopnost. 
 
 
Kuchaříček / kuchařinka 
 

svacinove_spizy.jpg

Je čas na přípravu nádherně barevných svačinových špízů ze zeleniny či ovoce. 
Připravte dítěti do misek ovoce či zeleninu, která jeho zacházení vydrží. Některé ovoce či zeleninu nakrájejte na kolečka (okurka, banán,...) nebo na kostičky či jiné tvary a některé nechte v celku (cherry rajče, hroznové víno,...).
 
Pak mu dejte špejli s minimálně jedním ostrým hrotem a pobídněte ho, ať vyrobí svůj lahodný špíz, který pak bude moci sníst a třeba udělá jeden i pro vás a jeden pro tatínka, až se vrátí domů z práce. 
 
Příklad ovocného špízu: jablko, hroznové víno, rozinka, brusinka, banán, hruška, švestka, jahoda, malina, borůvka, broskev, mandarinka, meruňka, pomeranč ... Můžete přidat i piškot. 
 
Příklad zeleninového špízu – cherry rajčátko, okurka, mrkev, paprika, kyselá okurka, ledový salát, ředkvička, hrášek... Zeleninový špíz můžete proložit také kostičkami tvrdého sýru nebo kostičkami chleba. 
 
Uvidíte, jak dítěti bude jeho vlastní výtvor pak chutnat! A konečně do něj dostanete ty správné vitamíny! :-)

 

 

Kuželky

Připravte si minimálně 3 plastové lahve a malé balónky. Pokud nemáte balónky, tak si je vyrobte z ponožek zamotáním do sebe. Výhoda ponožkových balónků je, že je pak nebudete muset honit po pokoji, ale zůstanou ležet blízko hodu. 
No a pak už ať se jen zkouší dítě trefit do "kuželky". 
 
Můžete hru vylepšit tak, že dáte různě barevné kuželky (či u stejných flašek různě barevná víčka) a pak dejte za shození určité barvy určitý počet bodů. 
 
Pokud máte možnost pověsit balónek na šňůru nad kuželky a jen posílat balónek ke kuželkám, zkuste to také. 

  

Přírodní koláž

prirodni-kolaz.jpg

Připravte si papír (nejlépe nějakou tvrdší čtvrtku (jednu stranu krabice od bot či krabici od sunaru), lepidlo a jakékoliv drobnosti, které najdete na zahradě či doma. Na zahradě například: kaštany, listy, šišky, kamínky, písek, hlínu, oříšky atd. Doma: mouku, cukr, rozinky, brusinky, dýňové semínko, kokos, kakao, pecky od ovoce, oříšky...

A pak už si připravte z nashromážděného materiálu krásnou kreativní koláž - namazat - nalepit, namazat - posypat... 

 

Věž (hranice) z tužek

 vez-z-tuzek.jpg vez-z-tuzek-1.jpg

Jukněte se na obrázek a pochopíte, jak na to. Skládat tužky po dvou jako dříví na ohnivou hranici. Vaše dítko asi nebude ještě skládat takovou symetrickou věž, ale nějak to dopadne :-) 

 

Obrázky z jídla

obrazky-z-jidla.jpg obrazky-z-jidla2.jpg

Připravte si jakékoliv jídlo, u kterého nehrozí nebezpečí při pozření dítětem. My máme moooc rádi rozinky, brusinky, dýňová semínka, sušené meruňky, burizony a hlavně lentilky :-) 

Pak z nich poskládejte různé pěkné obrázky - pro inspiraci mám zde nějaké fotky, ale dítě by mohlo zvládnout s vaší pomocí spíše jednodušší tvary, jako kolečko, čáru, čtverec, trojuhelník, sluníčko atd. 

Za poskládání pěkného obrázku ho může pak za odměnu sníst :-)

 

Ranní rozcvička

Zkuste do svého denního rituálu zanést pravidelné ranní cvičení - jednoduché cviky, ale musí být zábavné.

My se Štěpánkem kroutíme rukama, máváme s nimi, kopeme nohama jako při karate, boxujeme nebo děláme v kleče kočičku a pak se v kleče díváme, jestli se nám neztratily nohy - levá a pravá (otáčení a nimi)... Cviků je spousty, co můžete vymyslet.

Aby to dítě bavilo ještě více, tak byste mohli vymyslet i nějakou říkanku, pohádku... K tomu jsem se tedy ještě nedostala, ale určitě to udělám. 

Třeba:  "Šel si tak Štěpánek do lesa (chůze na místě) a protože tam byla vysoká tráva, musel zvedat nohy hooodně vysoko (zvedání nohou vysoko) a bylo tam i roští a spousty větví, které musel odklánět rukama (pravou rukou půlkruh doprava a levou doleva). A protože to byl nebezpečný les, musel se pořád dívat pod nohy, jestli se tam neplazí nějaký had (sklonit hlavu dolů) a nahoru na nebe, jestli tam  neletí nějaký velký pták, který by mo mohl unést do svého hnízda (zaklonit hlavu a dívat se nahoru)"... a pokračování pohádky je na vás :-) 

Pohádkou udržíte delší pozornost a můžete si vymýšlet každý den jinou a děcko bude zvědavé, jak to asi dopadne. 

 

Stínové divadlo

 stinove-divadlo.jpg 

Večer před spaním v pokojíčku rozsviťte malou lampičku, děti uložte na postel a ze svých dlaní a prstů vytvářejte různá zvířátka. Dítě může hádat, o jaká zvířátka jde nebo můžete ke stínům hrát nějaký příběh.  Několik tipů na stínová zvířátka se můžete naučit například na těchto stránkách: 

 (Marie)

 

Stavění věže, garáží a ooobr domů z dřívek

p1030651.jpg p1030656.jpg  p1030654.jpg p1030655.jpg

Zkuste navštívit vaši místní truhlárnu a poproste je o nařezání obyčejného dřeva - například lamina - na malé kousky, které byste mohli využít pro tuto hru. Nic moc si za to truhlář určitě neřekne - zejména, když vám to nařeže z nějakých zbytků, kterých se většinou najde vždy dost. 

A hurá na hru - můžete z dřívek stavět věže, baráky, cesty pro angličáky, ohrádky pro plyšáky atd. - nápadům se meze nekladou. 

Pro inspiraci je zde pár fotek, co stavíme my se Štěpánkem z dřívek o rozměru 10 x 5 cm. 

 

Nezapomeňte se podívat i na hry v sekcích pro předchozí věkové kategorie. Jistě tam najdete  další inspiraci :-) 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Super

(Monika, 5. 9. 2018 8:12)

Tohle se Vám opravdu povedlo!

diky moc

(Klara, 3. 3. 2018 15:45)

Moc dekuji za super inspiraci. Mam hyperaktivni dite a uz si s ni obcas nevim rady. Diky vam se poprve na chvili zpomalila

Re:Velký dík

(Jana, 8. 11. 2017 20:28)

Moc Vám děkuji Aničko!

Velký dík

(Anna Cim, 6. 11. 2017 23:12)

Moc Vám děkuji za skvělé nápady a tipy. Přesně to jsem potřebovala, abych "nakopla" sebe a tím i svoje malé děti. Spousta inspirace do podzimních dnů, kdy už nezvládáme lítat venku :-).
Krásný den!

Re: Děkuji

(Jana, 27. 7. 2017 15:26)

Dobrý den, Vladuško, to je krásné, že přispívám k Vaší dobré náladě! :-) Moc Vám děkuji za pochvalu a přeji spoustu zábavných dnů s Vaší rodinou...

Dekuji

(Vladuska1, 25. 7. 2017 14:52)

Moc dekuji za skvele tipy na hry. Po shlednuti Vasich stranek mam hned lepsi naladu a tesim se domu z prace, jak zapojim celou rodinku. Moc se mi libi, ze nemusim nic shanet a presto jsou hry napadite a zabavne. Mam velkou radost. Preji Vam krasne dny :-).

thanks

(ronrogers, 18. 5. 2017 8:26)

Good games are this.I am very happy to see this kind of games details for 2 or 3 years old kids.Happy to see this and these are good ones.Thanks for sharing this post.Many steps is there when you are attempting to write an essay. Good post.Thanks a lot for sharing this nice content post with us.Love to hear the details of Internet Explorer from your blog.Please write a good and specific details about it in an understanding level.Visit https://essayguardian.com/.

Skákání přes gumu

(Martina, 25. 7. 2016 22:04)

Zdravím, naše děti si nemůžou vynachválit skákání přes gumu, je to pro mě takový návrat do dětských let :) Našla jsem i praktický návod https://www.skakaci-trampoliny.cz/jak-se-skace-guma-navod/. Tak snad to některé z vašich dítek také zaujme :)

Re: Gabriela

(Jana, 11. 11. 2015 15:23)

Dobrý den, Gabrielo, moc děkuji za Vaši pochvalu. Celé stránky chci dělat tak, aby mohli rodiče hned po shlédnutí stránek nějakou zábavu s dětmi uskutečnit - bez jakéhokoliv dalšího materiálu, který musí někde shánět. Prostě, jak si hrát jednoduše a zábavně :-) Mějte se krásně!

Scykova

(Gabriela , 10. 11. 2015 15:28)

Chcela bi som povedat ze to vsetko co je tu napisane je velmi dobre podla mna vsetci rodica stakim postupom bi mali robit s svojima detmi bolo bi to pekne a deti ba sa ucili.

:o)

(Iva Horáková, 14. 11. 2013 19:10)

Moc krásné a praktické stránky :o)

 

 

1_Nakladatelství Portál