Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hry pro děti 4 - 6 měsíců

Tip pro Vás            

o_mysce_ktera_se_nebala.jpg

Ukázka z knihy a více informací

  

Poznávání materiálů - trénink vjemů 

Tuto hru nám doporučila Tina, děkuji :-) 
Potřebujete různé materiály - například list papíru, mikrotenový sáček, jemný šátek, froté ručník, kartáček ...
Dítě si posadíme na klín, nabízíme mu různé materiály a říkáme, co to je, že to šustí, že je to jemné či hrubé atd. 
 
Pérovací hračky
Uvažte nějakou hračku - doporučuji měkkého plyšáka - na přiměřeně dlouhou gumu, kterou uchytíte k nějakému předmětu ve výšce - konstrukci falešného patra/postele, úchyt ve stropě, aby hračka visela volně dolů  ... 
Děťátko bude za hračku tahat a jak jí pustí, šup, letí jako Gagarin :-) Bude ho bavit, jak hračka lítá tam a zpět. 
 
 
Pohyblivé obrázky jako kolotoč nad postýlku a pro trénink úchopu
 

pohyblive_obrazky_pro_trenink_uchopu.jpg pohyblive_obrazky_pro_trenink_uchopu2.jpg 

Také se vám zdají nesmyslně předražené kolotoče nad postýlku? 

Zkuste vyrobit dítěti levnou alternativu. 

Pro Kačenku jsem vystřihla a slepila ptáčka, kytičky a auto z běžného barevného papíru - zvolila jsem hodně syté a zároveň k sobě kontrastní barvy. Dílko vyrobte tak, aby bylo z obou stran stejné, protože se bude otáčet, jak v místnosti proudí vzduch. Obrázek jsem jen zavěsila na obyčejnou nit a nalepila izolepou ze strany k poličce či ke stropu. 

Kačenka má zábavu nejen ze stále se pohybujícího obrázku (jde to i bez baterek :-) ), který z postýlky pozoruje, ale zároveň, kdykoliv jdeme okolo, už se natahuje, aby jej chytila. Je pak ohromná zábava pro obě, když se snaží obrázek chytit a on mrška pořád uniká. Ale ono se to jednou povede :-) 

 

Nabídněte dítěti Váš obličej
 
Děťátko se snaží zkoumat vše, co vidí. Hlavními nástroji, které mu v průzkumu pomáhají, jsou ústa a ručičky. Přibližte se k dítěti svým obličejem a nechte ho, ať si s ním pohrává. Moje Kačenka mi ve čtyřech měsících ještě nekontrolovaně žďuchá do nosu, tváře, pohrává si s vlasy atd. Má tak možnost si spojit to, co vidí s tím, jak je to cítit hmatem. 
 

Znakování - hra, která pomůže vzájemnému porozumění mezi vámi a nemluvnětem

Více info o znakování 

 

Šátkohraní

Připravte si ten nejhebčí a nejprůhlednější šátek, jaký máte.

Pak položte Vaše miminko na záda a jemně na něj šátek pouštějte z výšky, až je miminko celé přikryté (vnímá šátek pokožkou - jemný vánek a pocit, když se šátek dotkne kůže, i vizuálně - maminka a všechno kolem je najednou nějaké červené...). 

Pak šátek jemně posunujte po tělíčku - například od hlavičky k nožičkám nebo různými jinými směry - ať vnímá ten pocit očekávání, že za chvilku ten příjemný šátek polechtá nožičky, za chvilku zase uvidím maminku červeně...

 

Od 3 měsíců už dítě vnímá první sociální rutiny a je schopno předvídat co v rámci zaběhlé aktivity bude následovat. Už můžete začít více rozvíjet pohybové a duševní schopnosti. Vhodné je tleskání, lechtání, plácání, převalování.

Zkuste s děťátkem začít hrát sociální hry a naučte je první říkadla a otázky, na které už by mohl reagovat. Nezapomeňte zapojit i jejich tělíčko: 

"Vařila myšička kašičku ..."

"Paci - paci - pacičky, táta koupil botičky...." 

"Hopsy, hopsy, hopsasá, Štěpánek (jméno) se natřásá"

"Hopsa hejsa do Brandejsa"

"Takhle jedou malí páni, takhle jedou velký pání..."

"Jak je Štěpánek veliký?" 

"Berany berany duc"

(říkadla jsou uvedena v sekci "říkadla") 

 

Jízda na koni

Pohodlně se usaďte, dejte si nohu přes nohu a miminko posaďte na nárt obličejem k vám. Chyťte ho za ručičky a pohybujte nohou v koleni nahoru a dolů. Přitom můžete vydávat zvuk jako koníček nebo mu zpívat písničku o koníčcích, nebo říkat říkanku.

 
Čtení knížky 

Položte si miminko vedle sebe na postel a otevřete se nad hlavou knihu. Tou pak listujte a čtěte říkanky nebo popisujte zvířátka, která tam vidíte - můžete popis zvířátek doprovodit i zvuky, které vydávají - pejsek štěká - haf, haf, ... kravička bučí - bůůůů, .... 

 

Rybolov

Uvažte k jakékoliv „nerozbitné“ hračce provaz. Ten přehoďte například přes stůl a hračku nechte viset ze stolu dolů. Děťátko si vezměte na klín na druhý konec stolu a dejte mu druhý konec provazu do ručičky. Nejprve mu ukažte, jak se hračka objeví, když za provaz zatáhnete. Když se hračka objeví na stole, ukážete, jakou máte radost. Pak spusťte pomalu hračku zase dolu ze stolu a nechte vaše děťátko si s provazem chvíli hrát, aby mohlo jeho záhadu vyřešit samo.

 

Fotbalista

Nafoukněte nafukovací balónek a zavažte ho šňůrkou, která bude minimálně 10 cm dlouhá. Pak položte vaše miminko na postel na zádíčka a nechte mu volně nožičky. Nad nožičky mu dejte balónek a řekněte mu, aby do něj nožičkami kopal - kdyžtak mu pomozte, případně si lehněte vedle něj a ukažte mu, jak se to dělá. Pak už jen držte za provázek balónek nad nožičkami a nechte ho trénovat na jeho hvězdnou fotbalistickou kariéru  

(to, že si někdy pomůže ručičkami vůbec nevadí - trénujte i na fauly  a dejte mu míček nad hrudníček)

 

Výměna rolí - zrcadlo 
Pozorujte, co dítě dělá a dělejte to po něm. Když si dítě zatleská, zatleskejte si také, když bouchne do hračky, bouchněte i vy, když vydá nějaký zvuk, vydejte ho též. Vždy, když  zopakujete jeho aktivitu, chvilku počkejte na jeho reakci. Pokud nezareaguje, zkuste zopakovat jinou aktivitu, kterou udělá záhy, někdy se chytne a zaujme ho, co to vlastně děláte... 

 

Výletní loď 

Vezměte deku, na deku dejte velký polštář a položte na něj miminko na záda. Pak uchopte dva vzdálené růžky deky a pomalu tahejte dítě po podlaze. Udělejte výlet celým bytem - pokud máte prahy, pak jen po pokoji, abyste dítěti neublížili. 

Pokud máte velký koš na prádlo nebo velkou papírovou krabici, pak udělejte loď z ní, připevněte lano nebo provázek, za který budete loď za sebou tahat. V lodi musí být pohodlí, tak do ní dejte polštářky a pak už může malý pasažér nasednout a JEDÉÉÉÉM ! 

 

Hra na schovávanou 

Schovejte jakoukoliv větší věc (medvídka, míč...) pod deku (polštář / plínku...) před očima dítěte a nechte kousek koukat ven. Pak se zeptejte: "kde je míček?" Otázku po chvilce ještě zopakujte a pozorujte, jak dítě reaguje - bude se dívat buďto po vás nebo směrem, kam jste předmět schovali? Pak hračku vytáhněte a projevte radost: jééé, tady je míček "  A nezapomeňte se u toho usmát. Pak míč znovu schovejte - opět před jeho očima (na opravdové hledání je ještě dost času) a zeptejte se opět, kde je míček. Zkuste, jestli už vám to sám neprozradí :-) Můžete mu pomoci ještě ukázáním prstem na místo, kde je hračka schovaná. Ve čtyřech měsících vám napoví pohledem, v sedmi měsících už se asi bude snažit k věci překulit.  Při pátrání na něj mluvte velmi jednoduše - je tam? kde je? tam není. Až spolu hračku objevíte, projevte radost, že se vám to povedlo a pochvalte děťátko, že je šikulka. 

 

Éro letí

Držte dítě na pažích před sebou  a pomalu se otáčejte dokola. Zvedejte ho nahoru a dolu blíže podlaze a lustru (je vhodné mít nad sebou předmět, na kterém pak vidí, že se mu přibližuje a oddaluje. U toho můžete říkat klasickou říkanku: Éro letí, nemá děti, my je máme, neprodáme. 

Pak dítě můžete otočit a udělat letadlo i obličejem dolů a třeba se proletět celým bytem. 

 

 

Nezapomeňte se podívat i na hry v sekci pro předchozí věkovou kategorii. Jistě tam najdete další inspiraci 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Skvělé tipy:-)

(Kačka, 28. 6. 2015 23:12)

Děkujeme za pěkné stránky a tipy na hraní s mimísky:-)))

Hrajeme si

(Tina, 14. 6. 2015 10:42)

Skvela inspirace! Dekujeme!
My mame hru "poznavani materialu"
Potrebujete ruzne materialy napr. ludt papiru, mikrotenovy sacek, jemny satek, frote rucnicek....Dite si posadime na klin, nabizime mu ruzne materialy a rikame co to je, ze to susti atd.

Perfektní inspirace .o)

(Bara, 17. 1. 2015 8:39)

Moc děkuji za príma inspiraci .o)) jsou to bezva nápady na hry s miminkem, je třeba ty malé rarášky nějak zabavit .o))

diky

(Lenka, 22. 3. 2014 13:00)

skvele napady, moc dekujeme!

Inspirace zadarmo

(Jana, 2. 1. 2014 15:01)

Františku, mohu vás ujistit, že veškerá inspirace na těchto stránkách je pro všechny zadarmo. Je skvělé dostat něco zadarmo, že? :-) Když o nás budete pěkně mluvit i mezi svými známými tatínky, maminkami a ostatními přáteli malých dětí, tak to bude taková pěkná protislužba :-) Mějte se krásně!

FRATA

(FRATISEK, 29. 12. 2013 16:15)

MAME RADI DITI A DOUFAME ZETOJE ZADARMO ODEPIS TE NEKDO PTOSIME MOC PROSIME DEKUJEME MOC DEKUJEME

Diky

(Darina, 2. 4. 2013 19:40)

Super inspirace, dekuji :-)

 

 

1_Nakladatelství Portál