Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hry pro děti 7 - 9 měsíců

 

Tip pro Vás            

mluv_se_mnou.jpg

Ukázka z knihy a více informací

 

       

Zalaminované obrázky pro batolata 

Originální alternativa k drahým hračkám.

Také Vaše dítě rádo žužlá papíry, které vždy někde znenadání najde? Vyrobte mu z papíru povolenou hračku.

Vyrobte mu obrázky z barevného papíru (nejlépe oboustranně), nebo je vystřihněte z nějakého časopisu. Pak je nechte zalaminovat. S takovými obrázky si pak může krásně hrát. Samozřejmě hlídejte, aby se časem nerozžužlaly tak, že by se fólie začala pomalu odlupovat. V takovém případě obrázek raději hned vyhoďte.

Zalaminované obrázky můžete dítěti nechat jen tak na hraní na zemi nebo je zavěsit na gumu na nějaký úchyt na stropě nebo ve futrech dveří. Je pro něj zábava, když za obrázek tahá a ten hopsá nahoru a dolů. 

 

Zajímavosti v pet lahvi

Do malé průhledné pet lahve bez obalu (můžete zvolit jakoukoli plastovou nádobu, ale malá pet lahev je příjemná z důvodu snadného uchopení a zároveň se dokáže i pěkně zakutálet kousek dál) vložte nějaké zajímavé věcičky - knoflíky, oříšky, trochu vody, korálky, písek atd. Dítě si s lahvičkou bude pohrávat a zkoumat přesouvání nákladu (voda je pro něj asi nejzáhadnější). Zároveň bude zkoumat různé zvuky, které budou náplně lahve (lepší je mít lahev naplněnou jen z části) vydávat. Umožněte děťátku si také obsah lahve ohmatat - nalijte mu na ručičku vodu, nechte ho si chvíli pod dozorem pohrát s lískovými ořechy či knoflíky... Tak jej nejen zabavíte, ale i vzděláte. 

 

Znakování - hra, která pomůže vzájemnému porozumění mezi vámi a nemluvnětem.

Více info o znakování

  

Malý kuchaříček  

Vaše batole je tak zvídavé, že by byla škoda jeho zájmu nevyužít. Zkuste se s ním pustit do různých domácích prací spolu. Když budete vařit, dejte mu za zem do kuchyně (nebo do ohrádky) také nějakou vařečku, plastové či dřevěné příbory, plastové misky atd. Vše předem dobře prohlédněte, aby si dítě nemohlo ublížit (žádné ostré hrany, malé oddělitelné části…). Uvidíte, jak ho bude bavit třískat do misky vařečkou nebo pořád dokola skládat několik misek do sebe 

 

Pokud máte vhodnou velikost misky, zkuste dopřát dítěti i vám trochu adrenalinu – posaďte malého výletníka do misky a hurá na výlet ! Výletníka můžete tlačit za misku nebo trošičku táhnout za ručičky – pozor ale na rychlost, aby se vám pasažér nevyklopil!  Po podlaze to príma klouže a malý výletník zažije zase něco nového!

 

Fotbalista   

Když už se vaše batole pokouší chodit, zkuste mu dát nějakou motivaci. Pokud máte malý lehký míček (látkovou kostičku nebo další lehkou hračku), dejte mu jej před sebe a uvidíte, jak ho bude bavit si jej kopat před sebou a utíkat za ním, aby si mohl znovu a znovu kopnout. 

   

Kouzelník    

Jak se blíží první rok, začínáte asi pozorovat, že vaše zlatíčko začíná o věcech přemýšlet. Zkuste ho poškádlit a schovejte mu jednu věc do druhé tak, aby šla lehko zase vyndat ven. Senzační je například děrovaný míček (který je mimochodem báječný pro první úchopy, kdy malé tříměsíční miminko ještě neumí uchopit hračku, ale do díry mu prstíčky lehce padnou a má pak radost z první uchopené hračky). Do něj můžeme schovat třeba malou plyšovou hračku a uvidíte, co váš raubíř bude vyvádět, aby jí z míče dostal  Je to zároveň i zpestření již „okoukaného“ míčku, když se v něm něco pohybuje.

 

Tunel

Připravte pro dítě zábavnou prolejzačku. Připravte si krabici, která bude o trochu větší než batole a odřízněte z něj horní a dolní poklopy. Krabici můžete ještě pomalovat, aby byla pro dítě příjemnější a přátelštější (sluníčko, kytička, autíčko, obláček...). Pak už jen stačí posadit dítě na jednu stranu krabice a sami na něj juknout z druhé strany a pobídnout ho k proplazení skrz. Pokud ho nenalákáte vy sami, pak zkuste nějakou hračku, která je velmi oblíbená (případně sušenku či nějaké jídlo).

Až bude dítě větší, můžete zkusit propojit pár takových krabic a udělat tunel delší. Také zkuste proříznout na vrchu krabice pár děr, aby se skrz ní dala prostrčit ruka a pak, při prolézání dítěte, můžete na dítě vždy sáhnout, uvidíte, jak bude pádit, aby vaší ruce unikl 

 

Na schovávanou   

Zkuste zakutálet míček (nebo nějakou oblíbenou hračku vašeho batolete) pod pohovku nebo pod stůl. Uvidíte, jak si váš průzkumník oblíbí to, že spolu hračku hledáte.  Nejprve se ho zeptejte „kde je míček?“ – otázku můžete zopakovat ještě jednou a pak mu naznačit pohledem nebo sklonem hlavy, kde je vlastně schovaný, případně mu na něj ukázat a pak se znovu zeptat „kde je míček?“. Pokud se k němu rozeběhne, pak se za ním také rozeběhněte (samozřejmě jako férový hráč také po čtyřech), uvidíte, jak začne pelášit a smát se u toho. Bude to pro něj bezva zábava. 

 

Skákání na velkém balónu

Máte doma velký balón (gymnastický míč), na kterém cvičíte vy dospělí? Tak toho využijte i pro malého neposedu. Buďto si na balón sedněte vy a vezměte si dítě na klín, nebo jej rovnou posaďte na balón a pořádně přidržujte.

Pak už jen různě rozpohybujte balón - skákejte, vrťte s ním do stran a dokola. Zkuste také vyčkat s dalším krokem a vyzkoušet tak, jestli vaše dítě už přemýšlí o tom, co asi bude následovat. Například při hře na skákanou budete říkat: "takhle jedou malí páni" (a skákat pomalu), "takhle jedou velcí páni" (skákat trochu více) a pak chvíli počkat než děláte třetí styl skákání: "a takhle jedou husaři, na koníčku do Prahy" (a skákat moooooc vysoko). 

 

Schody

Už se vaše dítě plazí se samozřejmostí? Pak mu přichystejte další výzvu - schody!

Když ho pod ně posadíte, myslím, že se na ně automaticky vrhne jako na něco, co ještě neměl příležitost poznat. Pokud ne, pak ho motivujte hračkou, kterou položíte na druhý nebo třetí schod (aby byla dostatečně daleko, aby ji nemohl sundat bez námahy, ale zároveň dost blízko na to, aby ji viděl). Když se po hračce bude snažit natáhnout, pomozte mu ve správném srovnání kolen a ručiček tak, aby se mu dobře lezlo. Pak mu hračku posouvejte na další a další schody. Pozor, pořádně dítě přidržujte, aby neupadlo!

Cestu zpátky plánujte pozadu, aby se to dítě učilo správně již od začátku - děti nemají pud sebezáchovy, tak by se v klidu vydaly i hlavou dolů 

 

Kam to zmizelo? 

Máte doma karimatku? Pak jí srolujte do ruličky tak, aby se dovnitř vešel malý míček nebo či hračky, které tam budete schovávat. 

Pak do karimatky, kterou postavíte na zem otvorem, před dítětem dávejte míčky a zeptejte se: "kam se ty míčky schovaly?". Pak udělejte kouzlo a karimatku nadzvedněte a nechte míčky vyklouznout z karimatky.

Pokud nemáte karimatku, uděletejte obdobu hry s roličkou od papírových utěrek, kam schováte drobnější věci - třeba kolíčky. Buďto můžete zase mít otvor na zemi a do druhého kolíčky schovávat a pak roličku nadzvednout a vypustit schované kolíčky,  nebo roličku naklonit směrem k dítěti a vhodit tam kolíček, který po chviličce nakloníte víc a vypadne dítěti do klína. 

 

Zima je tady! 

Pokud není zrovna zima a nemáte přístup k přírodnímu sněhu, zkuste si ho trochu vyrobit. Pokud budete rozmrazovat mrazák, budete ho mít dost. Pokud to zrovna neplánujete, rozmixujte v mixéru na drobno kostky ledu. 

Pak vyrobený sníh dejte do misky, dítě usaďte do židličky a nechte ho si se sněhem hrát (ručičkami či lžící...). 

Pokud chcete udělat hru zajímavější, kápněte do něj trochu potravinářského barviva a rozdělte obarvený sníh dle barev do různých mističek. 

Můžete mu dát také do ruky kostky ledu. Bude se divit, jak mu v ručičkách mizí a hlavně, jak ty potvůrky pořád kloužou 

 

Zkoumání konzistencí

Usaďte díte do židličky a připravte mu na stoleček několik různých předmětů, které mají odlišné konzistence. 

Lepivé těsto na cukroví, drobivou až lepivou uvařenou rýži, brambory, uvařené těstoviny, drobící se sušenky, drobenku, koláč, med, marmeládu, máslo, měkký sýr, mouka, strouhanka, kokos  ...

To samé můžete udělat i s předměty, které nejsou k jídlu - u těch musíte dítě více hlídat (u jídla samozřejmě také). Připravte mu například: gumový míček, nafukovací balónek, mycí houbu, mastičku, plastelínu...

Takto můžete zkoumat různé předměty - a to nejen z hlediska jejich konzistence - zkuste dát například dva velké magnety (či magnetizující předměty) k sobě - pozor, pořádně dítě hlídejte!!!  

 

Akrobat 

Toto je hlavně cvik pro maminku 

Lehněte si na záda, chyťte dítě pod pažemi a naberte ho svými nohami (nárty) pod třísly tak, abyste ho měla ve vzduchu zhruba nad vaším břichem. Pak nohami pohybujte, co vám kondice dovolí - nahoru a dolů, ze strany na stranu. Můžete dítě i nechat pomalu sklouzávat z nártů až na vás - na břicho. Tento cvik chce lepší kondici, tak pozor, buďte opatrní a pořádně dítě držte, ať vám nevypadne. Raději cvik provádějte na posteli, aby bylo případné přistání měkké. 

 

 

Nezapomeňte se podívat i na hry v sekcích pro předchozí věkové kategorie. Jistě tam najdete další inspiraci 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

parádní inspirace

(Peterson, 15. 12. 2017 10:25)

skvělé tipy! :-) určitě se svým 9ti měsíčním dítkem vyzkouším :-)

skvělé stránky

(Iveta, 24. 10. 2013 20:24)

Opravdu skvěle zpracované stránky, něco takového tu chybělo :) Mám doma 9 měsíčního prcka, takže je budu ještě dlouho využívat :) Jen tak dááál

 

 

1_Nakladatelství Portál