Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zábava pro děti na cesty

Tip pro Vás            

o_mysce_ktera_se_nebala.jpg 

 Ukázka z knihy a více informací 

  

Raději se vyhýbáte delšímu cestování či návštěvám restaurací bez hracího koutku protože víte, že vaše dítě prostě bude chtít někam pryč, kde se něco děje?

Zkuste některou z následujících her, které by mohly Vaše dítě alespoň chvilku udržet u restauračního stolu či v autě v klidu ... 

Také zde najdete tipy na zábavné hry v přírodě bez jakéhokoliv "náčiní"

 

Hra na tleskanou - stůj/běž

tleskana.jpg

K této hře nám stačí jen vlastní ruce, kterými budete tleskat. 

Dětem vysvětlete pravidla: že pomalé tleskání znamená pomalá chůze, zrychlování tleskání bude znamenat zrychlování chůze až v běh. Když tleskání ustane, musí se dítě hned zastavit a stát. 

Obměnou může být: 

 • při zastavení tleskání si musí lehnout na podlahu, nebo se posadit, nebo se postavit na jednu nohu, nebo udělat dřep
 • jedno tlesknutí znamená jedno šlápnutí - když tleskáme v rytmu pomaličku, tak to vypadá, že děti dělají takového pomalého medvěda který se kymácí ze strany na stranu. Když tleskáme velmi rychle, děti se promění v pomateného kohouta :-) 

 

Co se na stole změnilo?

Při čekání na jídlo si můžete zahrát jednoduchou hru pro bystření smyslů. 

Děti vyzvěte, aby si pořádně prohlédly, co vše je na stole: skleničky s limonádou, příbory, ubrousky, párátka, pivní tácky, menu atd. Pak řekněte, aby zavřely oči, že něco na tom stole změníte (schovejte třeba párátka). 

Dítě pak musí uhodnout, co ze stolu zmizelo / nebo co se změnilo - například před tatínkem stálo pivo a teď má maminčinu limonádu... 

 

Hra na couvání

A ještě další procvičení couvání - co kdybyste si stoupli pár kroků - třeba cca 20 dětských kroků od sebe, otočili se k sobě zády a pak odpočítali 3,2,1, teď! a vykročili pozpátku směrem k sobě? 

Co se stane? 

a) narazíte do sebe - to je správná varianta a jste fakticky dobří, protože držíte směr :-)

b) projdete okolo sebe každý po své dráze - to si pak jen zamáváte a ... zkusíte to znovu? 

Uvidíte, kolik u toho zažijete zábavy! 

 

 

Zadečková honička

Hru na babu určitě znáte, ale zkuste ji ještě trochu změnit, aby byla legračnější! Babu předáme jen tak, když se navzájem dotkneme zadečkem. 

Děti budou krásně trénovat takový v jejich věku ještě ne tak běžný pohyb - couvání a navíc se u toho dobře pobavíte! 

 

ASOCIACE - aneb co tě napadne, když řeknu... 

Dítě pojmenuje, co vidí z auta - například: věž. A k tomu slovu každý řekne další slovo, které se mu vybaví. Tak může vzniknout řetěz slov například: VĚŽ - PRINCEZNA - COPÁNEK - PRINC - KŮŇ - STÁJ - SENO - OHEŇ - HASIČI - VODA ....  

 

HÁDEJ, CO VŠE SI MŮŽEME KOUPIT V OBCHODĚ, KTERÝ JSME VIDĚLI?

Například v supermarketu, do kterého běžně jezdíme.

Variantou mohou být otázky: Hádej, která zvířátka teď čekají na ošetření u veterináře? Jaké květiny prodávají v květinářství ? A co ještě se tam dá koupit? Co se dá koupit v železářství? V obuvi? V cukrárně? Atd. 

 

CO MÁME STEJNÉHO / RŮZNÉHO?

Dvojice hráčů hledá pět věcí, které mají oba dva: tenisky, ponožky, brýle, světlé vlasy... A potom co mají různého: pásek, mateřské znaménko na tváři... Můžeme hru také hrát tak, že se díváme na lidi kolem sebe a porovnáváme se s nimi, nebo je navzájem

 

NA JAKOU POHÁDKU MYSLÍM?

"Je tam domeček, v něm velký stůl se sedmi židličkami, sedmi mističkami, sedmi hrníčky..."

Je-li dítě ještě malé, aby to uhádlo samo, dejte mu na výběr: Karkulka / Sněhurka a 7 trpaslíků / Tři zlaté vlasy děda Vševěda... 

Nebo: "Kdo řekl: "proč máš tak velké oči?" - odpovědi: Sněhurka / vlk / Karkulka / král

Odpovědi přizpůsobte věku dítěte, pokud je malé, vyberte ostatní varianty až absurdní, aby ho to nemátlo - třeba maminka / teta / houba / Karkulka 

 

KOPÍRKA

Vy něco uděláte a děti to musí zopakovat. 

(zacvakat zuby, zatleskat 1x, zatleskat 3x, podrbat se na hlavě, kýchnout, dvakrát mrknout, zatahat za ucho, udělat slona propletením rukou, vypláznout jazyk ...) 

 

NA CO MYSLÍM ? 

Rodič si myslí na nějakou věc a ostatní se snaží to uhodnout. Mohou mu dávat jen otázky, na které může odpovědět ano či ne. 

 

HÁDANKA

Pozor na jednoduchost :-)  "Kohout to má na hlavě a my se s tím češeme" 

Variantou je ptát se, co mají dvě věci společného: "Co má společného hrníček a hrnec?" (Ucho) 

 

TICHÁ POŠTA

Jeden pošeptá druhému nějakou informaci (větu) a postupně si ji šeptají, až dojde k poslednímu účastníku hry a ten ji řekne nahlas (jistě krásně zkomolenou) :-) 

 

SLOVNÍ FOTBAL

Toto je už hra pro děti starší 3 let, spíše od 4 až pěti let. Ale je to prima zábava, kterou zvládne i rodič při řízení auta :-) 

 

JAK, KDE, CO ? (hra na školu)

Otázky a odpovědi v různých oblastech: 

- kdo žije v lese, v rybníku, na statku?

- co může být červené? (jablíčko, rajčátko, hrníček, lentilka, ...) vždy můžete dát otázku a nechat dítě vymýšlet odpověď, nebo mu dát "odpověď a dítě posoudí, jestli je to pravda (může být červené auto? okurka? sluníčko? - pak se můžete pobavit o tom, kdy je to možné a kdy ne... )

- varianta pro starší 3 let: hádání profesí - otázka může znít jako popis profese: "Pracuji se dřevem, vyrábím nábytek, řežu, brousím, někdy mám piliny i ve vlasech. Kdo jsem?" Dítě to buďto uhodne samo, nebo mu dáte na výběr: uklizeč, zedník, truhlář, malíř... 

 

PROCVIČOVÁNÍ TVARŮ / BAREV 

prirazovani-barvy.jpg

 • Při cestování autem nebo když sedíte v restauraci u okna, odkud je vidět na silnici, vyzvěte dítě, aby počítalo, kolik uvidí červených aut. Pokud ještě neumí počítat, tak když uvidí červené auto, tak ať to jen nahlásí nebo třeba udělá zvuk jako auto "tutů" ... 
 • Dejte za úkol dítěti, aby řeklo, co je v místnosti kulaté, červené 
 • Vyzvěte dítě, aby si vybavilo, co může mít červenou barvu - třeba jablíčko, rajčátko, pastelka, auto.... Vy můžete naopak říkat tipy a dítě řekne, jestli to tak může být - například může být okurka růžová?  

 

PÁRÁTKA 

obrazky-z-paratek--2-.jpg obrazky-z-paratek--3-.jpg obrazky-z-paratek--1-.jpg

 • OBRÁZEK - Na každém stole v restauraci najdete určitě párátka (nebo si je sbalte do svého cestovního zábavního pytlíčku). Jistě se provozovatel restaurace nebude zlobit, když si vezmete 5 párátek a z nich si budete sestavovat různé obrázky. Stačí jen pár párátek. Některé necháte dlouhé, některé si nalámete na třetinky či poloviny. A pak už jen sestavujete obrázky - domeček, vysokou věž, auto, mašinu... Jako doplněk k párátkovému obrázku použijte i ubrousek - z něj umotejte maličká kolečka pro auto či vláček. 
 • BRČKOVÝ TOBOGÁN - k párátku si připravte brčko.  Pak už se jen strefit s párátkem dovnitř brčka a šuuuup, už to svištíííí a prolítne ven 

 

BRČKA 

brcka.jpg

A hurá na super zábavu s brčkem!

 • BRČKOVÝ FÉN - každý z nás si vezme jedno brčko a foukáme na sebe
 • BRČKOVÝ odfoukávaný FOTBAL- připravíme si zmuchláním ubrousku "míč" a foukáním do brčka se snažíme míč odfouknout na protihráče. Soutěž může také vypadat tak, že se snažíme odfouknout míč na jedno fouknutí co nejdál. To si raději sedněte do čela stolu, ať je dráha co nejdelší 
 • PŘEMÍSŤOVÁNÍ UBROUSKU z jednoho místa na druhé přisátím na brčko. Maličký kousek ubrousku smotáme do kuličky a vsajeme brčkem vzduch do sebe tak, abychom kuličku nasáli na konec brčka. Pak jej přemístíme na jiné místo a teprve pak si konečně odfoukneme :-)
 • BRČKOVÝ TOBOGÁN - k brčku si připravte párátko nebo maličkou kuličku z papírového ubrousku, která snadno prolítne brčkem. Pak už se jen strefit s párátkem či kuličkou dovnitř brčka a šuuuup, už to svištíííí a prolítne ven 

 

PAPÍROVÝ UBROUSEK

ruze.jpg

 • RŮŽE - ubrousek rozdělte podle vrstev - bývají většinou 3. Všechny vrstvy pak na sebe zase položte, ale trošku jinak posuňte - na koso a pak chyťte uprostřed a kousek stočte, aby vznikl stonek. Zbytek (květ) se vám již automaticky zformuje. Pak už jen dát dítěti čichnout, jak voní :-) 
 • OBRÁZEK - z roztrhaného ubrousku na několik dílů si připravíme kuličky, ruličky a další tvary a můžeme sestavovat obrázky, třeba i v kombinaci s párátky - viz nápad výše 
 • PRSTÍKOVÝ STOLNÍ FOTBAL - z ubrousku si smotejte kuličku jako míč a prstíky do něj cvrnkejte. Abyste udrželi míč na stole a nehonili ho všude okolo, je lepší si ještě vymezit nějaký prostor, kudy budeme míč cvrnkat - třeba mezi párátky, které vytyčí cestu, nebo jakoukoliv cestou docvrnkat do branky, kterou budu mít z párátek či pivních tácků přímo před sebou, ať mi míč spadne do klína. 

 

PIVNÍ TÁCKY 

 • AUTODRÁHA z pivních tácků - naskládáme jeden tácek vedle druhého i do zatáček. Jako auto můžeme použít buďto párátko nebo zmuchlaný ubrousek. A připravit ke startu, pozoooor JEDEM! 
 • NÁBYTEK - stůl a štokrle z tácků a párátek - párátka napícháte do tácku v rozích a stojí stůl. K němu štokrle z rozčtvrceného tácku (jeden zničený jistě nebude nikomu vadit) a z rozlomených párátek uděláte 4 štokrlátka ke stolu. 
 • VĚŽ - stavění věže už bude pro děti náročné, tak se zabavte vy rodiče - pro děti bude zábavné, jak vám to bude pořád padat :-) 

 

GRIMASY 

- hrajte si s dětmi na to, jak vypadáte, když mátě nějakou náladu:  když jste veselí či smutní, bojíte se, stydíte se, vztekáte se, šklebíte se, jste rozzuření ...  Předvádějte to i vy dítěti 

 

POČÍTÁNÍ

 • kolik je v restauraci lidí, dětí, babiček, dědečků, stolů, židlí, na stole párátek, pivních tácků, obrazů na stěnách ...
 • kolik projede okolo náklaďáků, červených aut, ... 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To jsou hry, které můžete hrát, aniž byste museli mít speciální věci s sebou. 

Přesto je dobré mít pro děti i "CESTOVNÍ PYTLÍČEK ZÁBAVY".  Co do něj? Věci malé, ale užitečné :-) 

 • Papírový bloček a pastelka či propiska nejlépe 4barevná. Dítě si pak může malovat buďto samo, nebo vy namalujte obrázek a on jej může vybarvit jako omalovánky. 
 • 3 víčka od pet lahví - pro hru "skořápky" - pod jedno víčko schováte kuličku ze zmuchlaného ubrousku a pak už hrajete skořápky - "kde je kulička?" 

 

Budete-li mít další nápady, jak děti na cestách zabavit, budu ráda, když se o ně s námi podělíte redakce@jaksihrat.cz 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Táta překvapil.... :o)

(Marian, 1. 4. 2019 5:59)

Děkuji za Vaše SUPER nápady. Ohromil jsem nejen děti s růžičkou s ubrousku, nebo některou z her.

Re: Táta překvapil.... :o)

(Jana, 7. 4. 2019 18:09)

Juchů, vítám vzácného tátu! :-) Jsem ráda, že Vám dokážeme pomoci v zabavení dětí! Tátové jsou prima, když už se do hry s dětmi položí, jsou naprosto báječní! Vymýšlí často pro děti ještě větší super zábavné "koniny" než jsme schopny vymyslet my ženy :-) Tak Vám fandím!

Re:Super

(Jana, 18. 1. 2016 18:50)

Moc Vám děkuji, zase mě to snad trochu nakopne k novým aktivitám :-) Mějte se krásně

Super

(Jarka, 14. 1. 2016 20:10)

Dobrý večer,
jsem naprosto nadšená z Vašich nápadů na hraní s dětmi. Je to tak jednoduché a inspirovalo mě to k dalším nápadům.
Děkuju

 

 

1_Nakladatelství Portál