Už tam budem?

Prázdniny se kvapem blíží, a tak jsme si řekly, že by se vám možná hodilo pár tipů, jak se připravit na dlouhou cestu. Julie pro vás sepsala své zkušenosti, abyste při dlouhé cestě autem s dětmi byli co nejvíce v klidu a pohodě.

Následující rady berte jako ozkoušené tipy od matky 4 dětí. Nejsme žádní velcí cestovatelé (myslím tím ten typ lidí, kteří se s pidi batůžkem, přebalovací taškou a miminem v šátku vydají na letiště stihnout jakýkoliv cenově dostupný let kamkoli). Ale každý rok – mimo covidovou pauzu – jezdíme s dětmi minimálně jednou ročně na delší cestu. Cca 1 600 km na jih Francie na 14 dní, sem tam ještě i jinam.

Poprvé jsme tuhle cestu podnikli s 1,5 roku starým synem, tehdy ještě jedináčkem. Rodina se nám trochu rozrostla a teď už máme takové pestřejší věkové složení – 12, 9, 6 a 4 roky. Některé z našich dětí podnikly tuhle cestu jako opravdu malá 2-3 měsíční miminka. A musím vás uklidnit. Byly to ty nejpohodovější cesty, zvlášť pokud kojíte. Miminko stejně stále spí, zvuk auta jej uklidňuje a pokud kojíte…ano, dá se nakojit i dítě v autosedačce :D.

Teď tedy k praktickým věcem. Hlavní rada pro spokojenou cestu: na dlouhou cestu rozhodně nelze aplikovat pravidlo ŽÁDNÉ JÍDLO V AUTĚ 🙂 Jet s hladovou smečkou prostě nechcete. U nás máme jediné pravidlo. ŘÍZKY JÍME AŽ NA DÁLNICI. Ne dřív.

Jídlo a s tím spojené tipy:

  • Berte něco, co moc nedrobí a dá se to jíst studené. U nás klasicky malé řízečky (nebo kuřecí nugety). Úspěch mají i bramborové placky, tousty atp.
  • Autochladnička – vozíme poměrně velkou, ale zato skvělou autolednici. Nejen že nám udržuje pěkně v chladu pití na cestu, ale nazpátek si pak bezpečně dovezeme francouzské sýry.
  • Pití na cestu – nám se osvědčilo vozit jednu, dvě láhve zmrzlé vody. Cestou postupně taje a tak máme studenou vodu i na konci cesty.
  • Lahvička a svačina pro každého – dětem dáváme vždy k ruce jejich vlastní pití a krabičku s nějakou menší svačinou. Ušetříte se věčného podávání jídla, u nás ještě komplikovanější, protože dvě děti sedí „až ve třetí řadě“. Do krabičky dětem dáváme nějakou dobrotu (kterou třeba běžně nedostávají) a pak nakrájenou zeleninu, či ovoce.
  • Zelenina a ovoce – předem si připravte, umyjte, oloupejte, nakrájejte…prostě si ji připravte tak, jak to mají děti nejradši. A nezapomeňte na řidiče. Chroupání mrkve, kyselých jablíček, papriky drží řidiče v bdělém stavu. Vážně – ten zvuk+žvýkání pomáhají udržet pozornost. Manžel by bez své zásoby křupavého ovozel mixu nevyrazil :).
  • Vlhčené ubrousky – to je „must have“ každého výletu.
  • Odpadkový koš – není třeba investovat do speciálního autoodpadkového koše, obyčejný igelitový pytlík taky dobře poslouží. A ideálně i dozadu k dětem. Jinak vám budou dopředu posílat upatlané obaly či vyplivnutá jadérka.

Balení:

  • Snad jen pro uklidnění vás rodičů. Nejvíce krámů jsme táhli, když jsme jeli s jedním dítětem. Čím víc dětí, tím míň blbostí. Prostě jsme zjistili, že spoustu věcí nepotřebujeme. A pokud nejdete přímo do nějaké divočiny, většinu věcí koupíte i na místě.
  • Jídlo na cestu mějte po ruce, tašku s náhradním oblečením někde na vrchu. S dětmi se prostě nehody stávají. Co si budeme povídat.
  • Navrch si také dáváme naší oblíbenou, obří piknikovou deku. Hodí se při přestávkách během jízdy. Kolikrát slouží ke schrupnutí.
  • V rámci minimalizace krámů, jsme dětem pořídili velké osušky typu „bavlněná plena“. Krásně barevné, každá s jiným motivem. Tyhle osušky jsou tak ňuňací, že jim slouží na cestě zároveň jako deky. Takové 2v1.
  • Zjistěte si, jestli je na místě, kam míříte, pračka. Pokud ano, znovu otevřete kufr a půlku věcí nechte doma.
  • Berte skladné věci – jedete-li k moři, určitě chcete dětem s sebou vzít různé hračky na písek. Pokud je nechcete koupit přímo na místě, doporučuji vzít co nejskladnější. Nám už léta dobře slouží třeba nafukovací kyblíček na vodu od firmy INTEX. Má průhledné dno, díky kterému se děti mohou koukat pod vodu. Na cestu letadlem jsme dětem pořídili místo kyblíčků skládací silikonové misky pro psy. Případně se dají sehnat rovnou i celé skládací kýble. A náš nejlepší z nejlepších – drak, který se dá složit do kapsy a přitom skvěle létá. Žádné tyčky. Prostě „zmuchláte“ do kapsy a jde se.
  • Bazének – máte-li malé miminko a jedete někam, kde je jen sprchový kout, můžete přibalit maličký nafukovací bazének. Nám skvěle sloužil jako vanička, případně i na pláži pro schlazení nejmenších členů výpravy.
Skládací drak do kapsy. Must have na naší oblíbené pláži.

Zábava na cesty: to je nejdůležitější část, která vás ušetří mnohému nervovému vypětí.

  • Výběr hudby – připravte si předem mix oblíbených písní, které děti mají rády. Myslete ale také na dospělou posádku. Nikdo nevydrží 13 hodin v kuse poslouchat Baby shark. Opravdu…určitě…NE.
  • Audioknihy – naše děti jsou zvyklé před spaní někdy poslouchat i audioknihy. Baví je to i v autě a dokonce chvilku nebrblají a poslouchají :). Myslete i na řidiče – jedete-li přes noc, dostane se k výběru i řidič. Tak ať nemusí poslouchat Pejska a kočičku, ale něco rozumnějšího. Nám děti dorostly naštěstí do věku, kdy usínají nejraději při poslechu „Cesty na severní pól“ od Cimrmanů. Už to umí nazpaměť a v autě se tak bavíme všichni.
  • Výtvarné potřeby – nedělá-li se dětem v autě špatně, vezměte jim omalovánky, pastelky, papíry. Prodávají se speciální stolečky do auta. No pro nás zase krám navíc 🙂 většinou dětem stačila nějaká kniha jako podložka. Dostávají každý svůj malý balíček s notýskem a pidi pastelkami. Takže se pak nehádají o červenou pastelku ;). Během jedné jízdy jsem na výtvarné potřeby zapomněli, no zachránil nás bloček „lepíků“ a propiska v autě. Ovšem nejstarší syn – s humorem sobě vlastním – se jich chopil a využíval je k psaní vzkazů pro přední, rodičovskou, řadu auta. No koukněte na fotku níže (na papírku dole je nakreslený řízek s kečupem a nápis „prosím řízek“)
  • Zásoba her – dopředu si připravte zásobu her, které se dají hrát v autě. Ať už jen slovní, tak ty, ke kterým je potřeba tužka a papír. A oprašte svůj písničkový repertoár. Pravděpodobně také přijde na řadu. Pokud ale tápete, jaké hry do auta připravit, tak jsme pro vás s Janou připravily materiál přesně pro vás. Soubor her na cesty. Najdete
„Prosím řízek“

Na pláž: jedete-li k moři, třeba se vám budou hodit i tyhle naše tipy

  • Síťovka – přibalte si na hračky na písek síťovku. Než dojdete domů, písek se krásně vysype.
  • O skladném vybavení na písek jsem psala v sekci balení, ale pokud neřešíte každý centimetr auta a jedete-li na písečnou pláž, přibalte minimálně jednu velkou lopatku. Tatínci ji ocení! A kyblíček a lopatku pro každé dítě z výpravy. Bývá o ně hádka!
  • Plážový vozík – ten jsme pořídili až se třetím dítětem, předtím jsme si na pláži ničili kolečka od kočárku. Máme značku Hauck a čtvrté dítě ho v 1,5 roce mělo i jako kočárek 🙂 Bereme jej i teď, i když jsou děti větší. Pobere hromadu jejich krámů, má stříšku a nejmladší si v něm ještě, unaven z vln a sluníčka, určitě rád zase pospí.
  • Kočárek – pokud jej potřebujete, vybavte jej určitě stínítkem/slunečníkem. A rada ze života – na pláži jej táhněte za sebou. Ušetřete se pokusů o tlačení :). Jestli můžete, vezměte si raději nějaký starší kočárek. Písek vleze opravdu všude a kolečka dost trpí. Samozřejmě ergonomické nosítko či šátek jsou také variantou.
  • Stan/přístřešek – my dospělí oceníme možná spíš slunečník, ale děti milují ty plážové stany. Na trhu je jich spousta, my máme dobrou zkušenost s tím samostavěcím. Prostě vyndáte z tašky a on se sám rozloží. Ale jeho skládání je asi lepší si zkusit předem 🙂 Na větrné pláži, před zraky jiných lidí, může být jeho skládání bez předchozí zkušenosti docela boj. Dokonce můžete sehnat i plážový stan s vestavěným „bazénkem“ ve kterém se může cachtat miminko.
  • Svačina – ideálně v nějaké termotašce, protože pít teplou vodu a jíst horké ovoce na pláži nechcete. Zamrazená láhev vody vám také může přijít na pláži vhod.
Otrok a jeho dva unavení pašové v plážovém vozítku. Ergonomické to není, ale někdy se zadaří :).

Ať už míříte kamkoliv, přejeme vám šťastnou cestu a bezpečný návrat. A pokud chcete předejít věčnému ptaní se „Už tam budem?“, můžete hned při odjezdu vyhlásit, že kdo se první zeptá, bude muset vynášet věci z auta, umýt nádobí po prvním jídle, povléct peřiny… 🙂 No, však vás nějaký správný „trest“ napadne.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *