Copak je to za hračku?

Hračka nemusí být jen ta pro miminka. (Zdroj: Baby photo created by yanalya – www.freepik.com )

Vaše děťátko je s přibývajícími týdny zvědavější, umožněte mu poznávat věci „na vlastní kůži“. Podejte mu hračku nebo nějakou pěknou barevnou věc a nechte ho si na ní sáhnout a pořádně se s ní seznámit. Nezapomeňte, že pro malé děti bývají často nejzajímavější předměty, které běžně používáme. Taková lesklá lžička, bota v předsíni, ovladač k televizi jsou velmi oblíbení. A samozřejmě vítěz v kategorii „to musím poznat“ bývá mobilní telefon. Miminka chtějí poznat prostě všechno, co zajímá dospělé.

Můžete tedy použít jak hračky, tak i věci pro děťátko méně obvyklé – vařečku, barevný hrníček, studený hrnec (je dobré je seznamovat nejen s barvami, ale i s různými materiály – něco hřeje, něco studí, něco je jemné, jiné zase hrubé…). Nezapomeňte ale na to, že nejmenší děti zkoumají vše i ústy. Je třeba počítat s tím, že jakoukoli věc budou ctít strčit do pusy. Nejeden rodič tak přišel o mobilní telefon, když mu dětské sliny zatekly dovnitř. Tak pozor na to :). Věci které dítěti podáte by měly být bezpečné – jak pokud možno čisté, tak netoxické a bez ostrých hran. Aby se miminko při svém objevování nezranilo. Pozor taky na velikost nabízeného předmětu. Určitě se vyhněte malým předěmtům, které by mohlo dítě spolknout, či hůř vdechnout. A nikdy jej nenechávejte při takovém průzkumu bez dozoru.

Při zkoumání hraček a věcí můžete už začít také s ukazováním, co všechno se s věcí dá dělat – hrnec se pěkně rozezní, když do něj bouchneme lžící, do průhledné sklenice můžeme uzavřít malý balónek a chrastit s ní atd. Představivosti se meze nekladou, uvidíte, jak si i vy vyhrajete .

Ještě nesedící dítě můžete položit na bříško a zajímavou věc dát před něj. Uvidíte, jak se bude snažit a pást koníčky. A až pasení mistrně ovládne, určitě se bude snažit za předměty i posunovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *