Pozorování domácích prací a domácnosti

Dítě je zvídavé, dopřejte mu poznat svět z vaší perspektivy. A když už budete unavené z nošení, nebo si fakt potřebujete uvařit, uklidit, dejte ho na chvilku do autosedačky (i když malým miminkům je nejlépe na zemi, chvilku si dovolit můžete). Uvidíte, jak bude nadšené z toho, že vás může jen pozorovat …

Umožněte miminku pozorovat, co děláte.

  • Dejte ho do autosedačky a nastavte tak, aby vidělo jak vaříte, uklízíte, věšíte prádlo …
  • U každé činnosti mu pak vyprávějte, co právě děláte.
  • Pokud to bude možné, také mu vždy ukažte zblízka předmět, se kterým manipulujete – vařečku, hrnec,… Později si bude chtít tyto předměty i osahat, tak mu to umožněte.
  • Obdobou je pozorování domácnosti – vezměte si dítě do náruče a jděte s ním na obhlídku domácnosti – v obýváku mu ukažte televizi, skříň, křeslo, stůl, okno atd.  Než obejdete a pojmenujete všechny podstatné věci, které doma máte, možná vám i v náručí usne.
  • Velkým pomocníkem může být i šátek či ergonomické nosítko. Vyhněte se ale takovým, která mají vyztužená záda a málo látky mezi nožičkami. Bohužel i taková vám v obchodě prodají. Pro správný vývoj dítěte je však potřeba, aby látka byla od kolínka ke kolínku, zadeček podsazený (nohy tvoří písmoeno M) a záda jsou ohnutá. Nejmenší miminka v šátku dokonce můžete nosit v tzv. klubíčku. Jako kdyby byla zpět v bíšku.

Je to ta nejjednodušší zábava, kterou vašemu miminku zajistíte. Dítě je ve vaší blízkosti, vnímá váš hlas, to, že se mu věnujete…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *